28 sierpnia 2015

Czytaj narodzie!

Bolesław Prus "Lalka"/ polona.pl

Bolesław Prus “Lalka”/ polona.pl

Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania będzie “Lalka” Bolesława Prusa.

Zbliża się termin czwartej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, zainicjowanej przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, mającej popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła i promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Kolejnej edycji towarzyszyły dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 roku prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa.

Dniem Narodowego Czytania “Lalki” – powieści o „trzech idealistach na tle społecznego rozkładu” będzie 5 wrzesień 2015 roku. Tradycyjnie, podobnie jak w latach poprzednich, na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można wypełnić formularz zgłoszeniowy organizowanego w ramach akcji wydarzenia. Wykaz uczestników akcji już się poszerza.

Narodowe_Czytanie_LalkiWypełnienie formularza zgłoszeniowego gwarantuje otrzymanie okolicznościowej pieczęci do stemplowania książek przyniesionych przez jej uczestników. Na stronie projektu można pobrać okolicznościowy baner, a także – w tym roku – materiał pomocniczy w postaci plików z adaptacją odcinkową powieści, dokonaną przez Bronisława Maja.

Prezydent zachęcając do tegorocznej wspólnej lektury – zaznaczył: „Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych – współczesnych Polakach.”