20 marca 2015

Nominowani do Nagrody m.st. Warszawy

Na liście nominowanych książek do Nagrody m.st. Warszawy znalazło się trzynaście tytułów. Laureatów wyróżnionych w czterech kategoriach poznamy 24 kwietnia. 

“Wschód” Andrzeja Stasiuka, “Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk oraz “Szum” Magdaleny Tulli to książki nominowane w kategorii prozatorskiej. W kategorii poezji szansę na nagrodę mają tomiki Jerzego Górzańskiego “Wszystko jest we wszystkim”, “Klangor” Urszuli Kozioł oraz “Kochanka Norwida” Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

warszawska_nagroda_literacka “Złotouste zero w zenicie” Marii Ekier, “Amelia i Kuba. Godzina duchów” oraz “Kuba i Amelia. Godzina duchów” (nominowane jako całość) Rafała Kosika i “Franciszka” Anny Piwkowskiej z ilustracjami Emilii Bojańczyk ubiegają się o Nagrodę Literacką Warszawy w kategorii dziecięcej,  w której jury bierze pod uwagę tekst i ilustracje.

W kategorii “edycji warszawskich” nominowano książki: Pawła Giergonia “Mozaika warszawska”, Piotra Gursztyna “Rzeź Woli”oraz Elżbiety Markowskiej i Katarzyny Naliwajek-Mazurek “Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków”.

Jednak ajważniejszą kategorią nagrody jest tytuł Warszawskiego Twórcy. Pisarz wyróżniony tym tytułem otrzymuje 100 tys. zł. Do tej pory Tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali: Wiesław Myśliwski (2014), Joanna Kulmowa (2013), Janusz Tazbir (2012), Janusz Głowacki (2011), Marek Nowakowski (2010), Józef Hen (2009) i Tadeusz Konwicki (2008).

W jury pod przewodnictwem Andrzeja Makowieckiego zasiadają Janusz Drzewucki, Karolina Głowacka, Joanna Kulmowa, Krzysztof Masłoń, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski. W tym roku do nagród w czterech kategoriach zgłoszono blisko 370 nadesłanych książek i kilka wskazanych przez członków jury. W kategorii warszawski twórca zgłoszono 44 nazwiska.

Zdaniem dr Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, nagrody, które są jednak narzędziem snobistycznym, mogą poprawić statystyki dotyczące poziomu czytelnictwa w kraju.

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze i bibliotekarze oraz czytelnicy, a w w obecnej edycji przyznawana jest od 2008 r.