7 lipca 2015

#poPIW-ie

Żegnamy Państwowy Instytut Wydawniczy. Nieodwołalnie. Mimo akcji #RatujPIW.

fot. Ratuj PIW, ratuj książkę

fot. Ratuj PIW, ratuj książkę

Państwowy Instytut Wydawniczy został powołany 25 czerwca 1946 roku jako pierwsze państwowe przedsiębiorstwo wydawnicze w Polsce Ludowej. Początkowo był agendą Ministerstwa Informacji i Propagandy i wydawał broszury polityczne, szybko jednak ukształtował się literacki profil oficyny, który zapoczątkowała edycja “Wiatru od morza” Stefana Żeromskiego. Tak zaczęła się historia jednej z najciekawszych i najbardziej zasłużonych dla kultury polskiej oficyn wydawniczych.

PIW wydawał  literaturę piękną (wszelkich rodzajów i gatunków) polską i światową, klasyczną i współczesną, książki naukowe i popularnonaukowe z wielu dziedzin (historia, literaturoznawstwo, sztuka, archeologia), listy i pamiętniki, słowniki i leksykony, łącznie ponad 8000 tysięcy książek. Niektóre z tych woluminów doczekały się nawet dwudziestu wydań.

Na początku kwietnia powstał Społeczny Komitet Ratowania PIW, który rozpoczął w internecie akcję „Ratuj PIW, ratuj książkę”. Akcja łączyła osoby o bardzo różnych poglądach, z różnych środowisk.

Skierowany do ministra skarbu apel „Nie dla likwidacji Państwowego Instytutu Wydawniczego!” w ciągu kilkunastu dni podpisało kilka tysięcy Polaków: ludzi kultury i sztuki, naukowców, dyrektorów publicznych instytucji i placówek kulturalnych, parlamentarzystów. Drugiego już nie będzie.