24 kwietnia 2014

Port Dżender godzina po godzinie

19. edycja Portu Literackiego dzień po dniu, wydarzenie po wydarzeniu, godzina po godzinie. Oto przewodnik po tegorocznych imprezach.

Wiesci_z_Portu_2014__Godzina_po_godzinie__top

Port Literacki po dziesięciu latach wraca do Teatru Współczesnego, gdzie odbędzie się większość festiwalowych wydarzeń. Od kilku dni trwają gorączkowe przygotowania do 19. edycji imprezy. Budowana jest m.in. scenografia, która towarzyszyć będzie czytaniom.

 

Przez trzy dni zaprezentowana zostanie twórczość ponad stu dwudziestu pisarzy i artystów. Jak ten Port wypadnie na tle wcześniejszych? Pierwsze odpowiedzi już 25 kwietnia. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z programem festiwalu „godzina po godzinie”.

 

Tegoroczny Port rusza w najbliższy czwartek o godzinie 18:00. W Kinie Nowe Horyzonty premiera filmu “Urwany wiersz. Zuzanna Ginczanka”. Na pytania Izoldy Kiec odpowiadać będzie jego włoska reżyserka Mary Mirka Milo.

 

Kolejną przestrzenią tegorocznego Portu stanie się wrocławski Rynek. Przy pręgierzu w piątek o 15:00 wystąpi piętnaście poetek przed debiutem książkowym. Wsparcie Marty Podgórnik i Konrada Góry uzyskają następujące autorki:

 

Maja Baczyńska, Magda Chmielewska, Anna Domaszewska, Urszula Gałązka, Sylwia Gryciuk, Gabriela Iwińska, Ewa Kruchowska, Jolanta Nawrot, Dominika Parszewska, Klaudia Raczek, Pauline Roth, Marta Stachniałek, Martyna Tomczyk, Magdalena Zaręba, Agnieszka Żuchowicz.

 

Zuzanna Ginczanka wraz z Anną Kamieńską i Anną Świrszczyńską to bohaterki spotkania “Poezja polska od nowa” z udziałem Tadeusza Dąbrowskiego, Bogusława Kierca oraz Konrada Góry, które w piątek o 16:30 w Teatrze Współczesnym poprowadzi Andrzej Zawada.

 

O godzinie 18:00 zobaczymy się z Mariną Mayoral i Carme Rierą – dwiema z dziesięciu prozaiczek z Półwyspu Iberyjskiego, których opowiadania znalazły się w antologii “Portret kobiety”. Spotkanie również z udziałem autorki przekładów Małgorzaty Kolankowskiej poprowadzi Dariusz Bugalski.

 

Podczas “kobiecego piątku” w ramach cyklu “Nowe sytuacje” pojawią się także Justyna Bargielska, Martyna Buliżańska i Joanna Mueller. Początek wieczoru, który poprowadzi Karol Maliszewski, o 19:30.

 

Literacki finał tego dnia to pierwsza odsłona “Głosu Ukrainy” o 21:00. W ramach trybu żeńskiego swoje książki w towarzystwie Michała Nogasia zaprezentują: Dzwinka Matijasz (“Powieść o ojczyźnie”) i Natalka Śniadanko (“Lubczyk na poddaszu”).

 

Ostatnim wydarzeniem w piątek jest rozstrzygnięcie konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”. Jury tegorocznej edycji (Marta Ignerska, Krzysztof Ostrowski, Marcin Sendecki i Sebastian Frąckiewicz) o 22:30 wręczy nagrody w łącznej wysokości 10 tysięcy złotych.

 

W sobotę o 15:00 odbędzie się druga odsłona “Wolnego Rynku Poetów”, który podobnie jak dzień wcześniej poprowadzą Marta Podgórnik oraz Konrad Góra. Tym razem zaprezentują się autorzy przed debiutem książkowym:

 

Jakub Antolak, Łukasz Drozda, Sławomir Hornik, Przemysław Janiszek, Radosław Jurczak, Dawid Mateusz, Tomasz Mielcarek, Marcin Niewirowicz, Piotr Parulski, Kasper Pfeifer, Piotr Piechota, Wit Pietrzak, Michał Pranke, Rafał Rutkowski i Marcin Sierszyński.

 

O 16:30 w ramach cyklu “Nowe sytuacje” (tym razem w trybie męskim) zaprezentuje się ubiegłoroczny uczestnik “Połowu” Szymon Słomczyński. Podczas spotkania, które poprowadzi Zofia Król, usłyszymy także wiersze Jacka Dehnela i Filipa Zawady.

 

Dopełnieniem narracji ukraińskiej z poprzedniego dnia będzie spotkanie z Ołeksandrem Irwanciem i Andrijem Lubką oraz ich książkami – “Choroba Libenkrafta” i “Killer”. Wysoki poziom dyskusji zapewni Inga Iwasiów. Początek o 18:00.

 

Urodzinowe spotkanie Jacka Podsiadły (“Być może należało mówić”) oraz czytań Wojciecha Bonowicza (“Echa”) i Krzysztofa Jaworskiego (“Do szpiku kości”) rozpocznie się o godzinie 19:30, a poprowadzi je Anna Marchewka.

 

Ostatnie zagraniczne wydarzenie festiwalu to czytania z tomów W.H. Audena (“W podziękowaniu za siedlisko”) i Imre Madácha (“Tragedia człowieka”) z udziałem autorów przekładów, Dariusza Sośnickiego i Bohdana Zadury, oraz prowadzącej spotkanie Katarzyny Fetlińskiej. Początek o 21:00.

 

O 22:30 poznamy laureatów “Połowu” a także zwycięzców konkursu “Nakręć wiersz w trybie męskim”. Tym razem filmowcy na warsztat wzięli utwory m.in.: Marcina Barana, Sławomira Elsnera, Romana Honeta, Krzysztofa Jaworskiego, Zbigniewa Macheja i Rafała Wojaczka.