30 czerwca 2014

Przyznano Nagrodę Literacką Gdynia 2014!

Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki i Jerzy Czech zostali laureatami tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia. Ostatni z panów został pierwszym laureatem w nowej kategorii „Przekład na język polski”.

header - Pilch Jerzy

Marcina Świetlickiego uhonorowano za świetny tom „Jeden”, pierwszy zbiór, który poeta opublikował po zbiorowym wydaniu „Wierszy”. „Jeden” nominowano także do Nagrody Silesius i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. O zbiorze na naszych łamach pisał Dawid Dziwosz: „Jeden” jest o wiele lepszą książką niż „Niskie pobudki”. Świetlicki zrezygnował w niej z politycznej doraźności spod znaku „obśmiać lewaka, wkurwić mentalnego pedała”, by zająć się tym, co absolutnie najważniejsze. Bo „Jeden” jest książką o miłości i umieraniu, o początku i końcu, euforii i rozczarowaniu (czytaj cały tekst).

 

W kategorii Proza triumfował Jerzy Pilch, powracający z powieścią „Wiele demonów”. Ceniony prozaik, wybitny felietonista i laureat Nike, nie zawiódł swoich wielbicieli. Piotr Królak na Xiegarnia.pl stwierdzał: „Wiele demonów” Pilcha to rzecz nieco przegadana, ale zaskakująco mroczna i momentami fascynująca (czytaj więcej).

 

NLG_on_blackNajlepszym esejem literackim wybrano „Salki” Wojciecha Nowickiego. W uzasadnieniu jury, któremu przewodniczyła Małgorzata Łukasiewicz, czytamy: „Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze z domami w głowie i poczuciem bezdomności”.

 

Po raz pierwszy przyznano w tym roku wyróżnienie w kategorii Przekładu. Nagrodę otrzymał Jerzy Czech za znakomitą antologię współczesnej poezji rosyjskiej „Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska”. Maciej Robert pisał na naszych łamach: „Antologia poezji samizdatowej w wyborze i przekładzie Jerzego Czecha to w istocie przegląd najważniejszych zjawisk poetyckich w powojennej historii literatury radzieckiej i rosyjskiej. Żaden z szesnastu autorów, poza Josifem Brodskim, nie jest u nas szerzej znany” (czytaj więcej).

 

Uroczysta gala wręczenia prestiżowych laurów odbyła się w sobotę 28 czerwca w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Każdy z laureatów oprócz pamiątkowej statuetki w kształcie kostki otrzymał 50 tys. zł.