29 października 2014

Ruszył serwis e-ISBN

Biblioteka Narodowa uruchomiła najnowocześniejszą aplikację internetową umożliwiającą błyskawiczne nadawanie publikacjom numeru ISBN. 

Uroczysty start serwisu e-ISBN, z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej, odbył się podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. “Ten serwis daje narzędzia wydawcom do umieszczania danych o swojej książce w takich formatach, które potem ułatwią pracę bibliotekarzom. Będą oni mieli od razu dostęp do wielu danych dotyczących publikacji. Nie zmieniamy świata, ale otwieramy szerzej pewne drzwi” – zapewniała Małgorzata Omilanowska.

Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki ISBN (ang. International Standard Book Number) jest unikalnym 13-cyfrowym kodem, za którym kryją się szczegółowe informacje o wydawcy i kraju.

isbn-978-0-7334-2609-4
Jak działa nowa aplikacja? “Dotychczas wydawcy zwracali się do nas z prośbą o przyznanie takiego numeru na piśmie. Obecnie uruchamiamy system elektroniczny, który bardzo uprości tę procedurę. Po wypełnieniu formularza w ciągu 24 godzin wydawcy będą dostawać tyle numerów ISBN, ile potrzebują. Mali wydawcy mogą starać się o jeden czy kilka numerów, duzi – nawet o 100 tys. numerów ISBN, z których będą mogli korzystać przez lata” – poinformował Grzegorz Mazurowski, rzecznik prasowy Biblioteki Narodowej.

Mazurowski dodał również, że “przyznawanie ISBN to podstawowa funkcja nowego systemu, ale są też inne. Wydawca może sobie założyć na nim konto i tworzyć opisy swoich książek. Podstawowy opis będzie wzorowany na katalogach bibliotecznych, ale system zapewnia użytkownikom opcje, pozwalające zmieścić skan okładki, szeroki opis, a nawet recenzję. Wydawca decyduje, co, kiedy i jak udostępnia. Może zapowiedzieć książkę przed premierą, może dopiero po publikacji. Nad swoim kontem wydawca ma pełną kontrolę. Powstaje więc wielka baza publikowanych w Polsce książek, która może być ogromnym ułatwieniem pracy dla bibliotekarzy, mediów i księgarzy, także internetowych, którzy z tego portalu będą sobie mogli bezpośrednio ściągać opisy książek. Korzystanie z systemu będzie bezpłatne, zarówno dla wydawcy, jak i dla odbiorców, także dla czytelników”.

Serwis e-ISBN powstał dzięki współpracy Biblioteki Narodowej z Instytutem Książki.

(pb)