29 października 2014

„Wędrująca Biblioteka” dotarła do Gdańska

Jeszcze do 9 listopada w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa można oglądać „Wędrującą bibliotekę” – wystawę, w której tradycja książki artystycznej dialoguje z prekursorskimi wydawnictwami elektronicznymi.

Zebrane prace stanowią rodzaj materiału badawczego – przedstawiają społeczny odbiór książek i w sposób przekrojowy opowiadają o ich losach, poczynając na indywidualnym doświadczeniu lektury, kończąc zaś na książce jako przedmiocie.

Wystawa, mimo że koncentruje się wyłącznie na jednym wątku, w różnorodny sposób przedstawia złożoność zagadnienia dzięki wykorzystaniu wielu mediów.

Pretekstem do powstania „Wędrującej biblioteki” była „Las husula extranas” – książka artystyczna Zbigniewa Makowskiego, którą można oglądać w Bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. „Las husula extranas” została wykonana 1965 roku na podstawie publikacji Oczerki istorii CCCP IX–XIII ww. Autor zmodyfikował pierwotną treść w języku rosyjskim i dodał do niej nowe warstwy znaczeniowe tworząc strukturę palimpsestu.

Wystawa była prezentowana po raz pierwszy w Bibliotece MOCAK-u w zeszłym roku. Tym razem w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa będzie można obejrzeć wzbogaconą wersję tej prezentacji.

Z „wędrującą biblioteką” przywędrowali m.in.: Maciej Cuske, Hubert Czerepok, Jarosław Faliński, Grzegorz Jaroszuk, Zbigniew Makowski, Christian Odzuck, Zbigniew Rybczyński, Michał Szlaga, Waldemar Węgrzyn czy Wydawnictwo MORAVA.

Kuratorką wystawy jest Magdalena Mazik.

Na wystawie można obejrzeć m.in.:
Maciej Cuske, Antykwariat, 2005, film dokumentalny, 28 min
Hubert Czerepok, Biblioteka, 2003, wideo, 9 min
Jarosław Faliński, Zbigniew Makowski. Nulla est fuga.Gnothi seauton, 2009, film dokumentalny, 80 min
Grzegorz Jaroszuk, Biblioteka, 2007, etiuda dokumentalna, 14 min
Christian Odzuck, Indyjskie słońce, instalacja, 2014
Zbigniew Rybczyński, Nowa książka, 1975, wideo, 10 min
Michał Szlaga, Biblioteka stoczniowa, fotografia
Waldemar Węgrzyn, Elektrobiblioteka, 2012, wydawnictwo elektroniczne
Honza Zamojski, książki artystyczne wydawnictwa MORAVA