7 lipca 2015

Książki na wakacje – część trzecia!

Książkowy detoks! Uzależnienia od bestsellerów bywają nieprzyjemne w skutkach. Zamiast owijać w papier gazetowy żenującą, ale za to popularną okładkę, proponujemy tytuły których nie trzeba się wstydzić.

header - 678x239 - KsiazkiNaLato trzy

Temat na pierwszą stronę, Umberto Eco

Najnowsza powieść Umberto Eco bardziej przypomina „Cmentarz w Pradze” niż „Imię róży” czy „Wahadło Foucaulta”. Stałym tematem pozostają jednak spiski, manipulacje, szantaże, a przede wszystkim intrygi. W „Temacie na pierwszą stronę” przeczytamy o powojennych Włoszech, loży masońskiej, nieudanym zamachu stanu i zagadkowej śmierci papieża Jana Pawła I. Eco po raz kolejny wystąpi w roli demaskatora, który tym razem przedstawia niepokojącą wizję współczesnego świata mediów. Refleksje autora warto zestawić z książkami o podobnej tematyce: „Cywilizacją spektaklu” Vargasa Llosy lub „Reputacjami” Vasqueza. W powieści Eco odnajdziemy elementy political fiction, thrillera, romansu i groteski – idealne połączenie na prawdziwie wakacyjną lekturę i solidną literaturę popularną.

Katarzyna Deja uważa, że nowej książki Eco jest po prostu za mało.

Listy niezapomniane, Shaun Usher

W czasie wakacyjnych pobytów na wsi nie jeden raz odkryliśmy na strychu starą korespondencję. Tym razem mamy okazję przeczytać zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości. „Listy niezapomniane” to świadectwo niezwykłej tradycji korespondencji zebranej przez kolekcjonera, pasjonata i blogera Shauna Ushera. W książce znajdziemy listy między innymi Einsteina, Darwina, Hemingwaya, Castro, da Vinci, Dostojewskiego czy Presleya – wspaniała okazja by odbyć fascynującą podróż w czasie.

Shaun Usher miał pomysł genialny! Michał Rusinek podaje przepis na wydanie bestsellerowych książek.

Wiadomość, Tove Jansson

Miło byłoby zabrać na wakacje Muminki, lecz jeszcze lepiej sięgnąć po mamę Muminków dla dorosłych. Okazuje się, że fińska pisarska i malarka to równie znakomita autorka zbioru opowiadań dla starszych czytelników. We wstępie do „Wiadomości” Tove Jansson porównywana jest z mistrzynią krótkiej formy Alice Munro. Wątpliwościom nie ulega fakt, że to pożegnanie autorki z twórczością artystyczną – pierwsze wydanie oryginalne ukazało się na trzy lata przed śmiercią pisarki. Nie jest ważne, czy na wakacje wybieramy się na spokojne fińskie wybrzeże. Jansson zabierze nas w pełną melancholii i czułości literacką podróż.

Tom opowiadań „Wiadomość” jest jedną z ważniejszych tegorocznych premier.

Jaśnie pan, Jaume Cabré

Nie od dziś wiadomo, że w wakacje najlepszą lekturą są kryminały. Warto jednak sięgnąć po mniej oczywiste tytuły i autorów. W swojej najnowszej powieści Jaume Cabré korzysta z konwencji literatury gatunkowej – fabuła „Jaśnie pana” opiera się na niewyjaśnionej śmierci słynnej śpiewaczki, która zostaje odnaleziona w pokoju hotelowym z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Kto stoi za śmiercią słowika z Orleanu? Mimo że „Jaśnie pan” nie jest tak monumentalny jak dwie poprzednie powieści „Wyznaję” i „Głosy Pamano”, możemy być pewni, że kataloński pisarz zagwarantuje nam solidną powieść i doskonałą rozrywkę.