4 września 2014

Małgorzata Rejmer

Bohaterka pierwszej odsłony cyklu Młoda Polska Proza jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2009 wydała debiutancką powieść „Toksymia”, którą nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia.

W 2013 roku opublikowała świetnie przyjęty reportaż „Bukareszt. Kurz i krew”, za którą otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę w dziedzinie literatury faktu, Nagrodę Literacką „Gryfia”, a także nominację do Paszportów „Polityki” i Nagrody Nike. Jest również laureatką Gwarancji Kultury, nagrody przyznawanej przez TVP Kultura najciekawszym i najważniejszym artystom za „zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby”.

„Często pojawia się frustracja, frustracja tego oczekiwania na moment, kiedy będzie można zacząć pisać. Mam wrażenie, że wszyscy dookoła uważają, że się obijam; jestem osobą, która siedzi albo leży, albo jest na spacerze i ciężko innych przekonać, że to też jest praca. Bardzo lubię ten moment, kiedy jestem w transie, kiedy mam wrażenie, że pisanie mną zawładnęło” – mówi bohaterka pierwszej odsłony cyklu Młoda Polska Proza, Małgorzata Rejmer.

„Ostatnio zdałam sobie sprawę, że mama zamiast bajek czytała mi opowiadania Mrożka, a ojciec czytał mi opowiadania Zoszczenki. Może dlatego jestem taka łasa na wesołe książki i lubię pisać rzeczy groteskowe”. Małgorzata Rejmer w rozmowie z Krzysztofem Cieślikiem mówiła między innymi o pierwszych odkryciach czytelniczych, odnajdywaniu bohaterów z Dostojewskiego we własnym życiu, przestrzeniach marginalych, czyli centrum swej twórczości, pisaniu jako marzeniu, do którego trudno się przed sobą przyznać, roli Pawła Dunina-Wąsowicza w swojej karierze, różnicy między tworzeniem prozy i pisaniem reportaży, a także mistrzach literackich i planach na przyszłość.

„Małgorzata Rejmer jest kolekcjonerką rozpadu miast – taka była jej debiutancka ‚Toksymia’, taka jest jej najnowsza książka ‚Bukareszt. Kurz i krew’. Fascynuje ją połączenie dawnej świetności, tradycji z rozpadem. W twórczości reporterskiej przypomina”. Justyna Sobolewska z Tygodnika „Polityka” przybliża postać bohaterki naszego cyklu „Młoda Polska Proza”.

Zapraszamy także do lektury opowiadania Małgorzaty Rejmer “Wrzesień”.

Projekt „Młoda Polska Proza” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także