17 czerwca 2013

Najciekawsze wydarzenia literackie II połowy 2013 roku. Przewodnik

W czerwcu kończy się sezon piłkarski, ale sezon czytelniczy dopiero się rozpoczyna. W tym roku również nie zabraknie okazji do zagłębienia się w literaturę, wymienienia uwag z autorami lub posłuchania, jak ci tłumaczą się ze swoich wyborów. Będzie można zadać niewygodne pytanie czy poszukać drobnych niekonsekwencji. I, oczywiście, poczytać.

Festiwalowe lato rozpocznie się w Krakowie. W dniach 19-23 czerwca odbywać się tam będzie III Światowy Kongres Tłumaczy Literatury Polskiej, w trakcie którego miasto odwiedzi ponad 200 tłumaczy. Wezmą oni udział w wykładach, spotkaniach z czytelnikami. Podczas kongresu 21 czerwca w Teatrze Słowackiego, odbędzie się także uroczyste wręczenie nagrody Transatlantyk, dla najwybitniejszego promotora kultury polskiej zagranicą. Uczestników przywita Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, wykład inauguracyjny wygłosi Wiesław Myśliwski. Odbędą się także wykłady o recepcji polskich pisarzy zagranicą. Na tapecie będą m.in. Stanisław Lem, Wisława Szymborska, Jacek Dukaj. Z czytelnikami spotkają się m.in. Michał Rusinek, Wojciech Bonowicz, Karolina Haka-Makowiecka, Kazimiera Szczuka i Olga Tokarczuk. Zapowiedziano także – choć jak dotąd nie podano szczegółów – program artystyczny.

 

W dniach 22-23 czerwca w Warszawie odbywać się będzie premierowa edycja festiwalu Big Book Festival, podczas którego w stolicy zobaczymy m.in. Petera Kerra, Asa Larssona i Kirsten van den Hul. Na Dworcu Centralnym odbędzie się gremialne czytanie Sławomira Mrożka – czytają m.in. Magdalena Cielecka i Borys Lankosz – a dzięki zaawansowanej technice zaplanowano także “prywatne” wizyty w domach pisarzy. Cuda-niewidy.

 

26 czerwca rozpoczną się dwudniowe obchody 70. urodzin Ryszarda Krynickiego “RK’70”. Do księgarń trafił właśnie dłuuuuuugo oczekiwany tom poezji Paula Celana w tłumaczeniu jubilata właśnie. W programie krakowskiego festiwalu zaplanowano m.in. sesję naukową “Ryszard Krynicki: palimpsesty, labirynty, archipelagi” oraz czytanie utworów poety. Wśród czytający zapowiedzieli się m.in. Julia Hartwig, Wojciech Bonowicz, Ewa Lipska, Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Adam Zagajewski. Spotkanie poprowadzą Adam Michnik i Paweł Próchniak. Także prestiż.

 

Czerwiec zamknie XX Międzynarodowy Festiwal Fantastyki. Na zamku w Nidzicy – pewnie, że na zamku – 27 czerwca spotkają się fani fantasy i posiedzą tam przez trzy dni. Wraz z nimi siedzieć będą m.in. Andrzej Pilipiuk i Lech Jęczmyk. Organizatorzy przygotowali dla uczestników festiwalu również atrakcje muzyczne: występy zespołu Muf i Roberta Letkiewicza a także konkurs tatuaży (wspomnieć w tym miejscu można kwestię wypowiedzianą przez Nicka Nolty’ego w filmie “Przylądek strachu” Martina Scorsese, gdy przyglądał się wytatuowanemu Robertowi DeNiro: “Nie wiem czy mam go oglądać czy czytać”).

 

W październiku do Wrocławia przyjedzie m.in. Philippe Claudel, francuski pisarz i reżyser. Weźmie on udział w 9. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, odbywającym się w dniach 1-5 października. Do Wrocławia zawitają także: Szkotka Sarah Hall i Niemcy – Clemens Meyer oraz Annette Mingels. W planach warsztaty kreatywnego pisania a także konkurs na opowiadanie.

 

 

Jedną z najpopularniejszych imprez literackich w Polsce jest bez wątpienia Międzynarodowy Festiwal Kryminału. W tym roku odbędzie się jego dziesiąta edycja. W dniach 9-13 października we Wrocławiu będzie można spotkać takich autorów jak Thomas Anessi, Włodzimierz Bialik, Jan Gondowicz, Marcin Świetlicki i Dorota Wojda. Zaplanowano także sesję naukową na temat gatunków kryminalnych, która odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim.

Wisienka na torcie – Conrad Festival, wiadomo. Kraków, 21-27 października. Gwiazdą ubiegłorocznej edycji był turecki noblista Orhan Pamuk, wcześniej na “Conrada” przyjeżdżali także Alberto Manguel, Robert Calasso, Jean Hatzfeld, Sven Lindqvist, Herta Müller i Walter Benn Michaels. Tegorocznymi gwiazdami z zagranicy będą: Tahar Ben Jelloun, Asa Larsson i W.J.T. Mitchell. Pozostałych gości – na głośne nazwiska z pewnością możemy liczyć – poznamy niebawem. Festiwal Conradowski to uznana marka – odbędą się spotkania z autorami, koncerty, spektakle i pokazy filmowe. Jeszcze nie ujawniono kompletnego składu autorów, jednak w ciemno obstawiać można, że do Krakowa trzeba będzie się wybrać. Tym bardziej, że w międzyczasie – dokładnie 24-27 października – odbędzie się tam również jedna z największych imprez branżowych w Polsce: Krakowskie Targi Książki, w tym roku organizowane już po raz 17.

 

Listopadowym wydarzeniem będzie niewątpliwie Bruno Schulz Festival, odbywający się we Wrocławiu w dniach 20-24 listopada. Będzie to druga edycja festiwalu debiutującego w zeszłym roku podczas obchodów Roku Schulza. Brak jeszcze szczegółów tegorocznej edycji imprezy poświęconej autorowi „Sanatorium pod Klepsydrą”, ale warto wyglądać informacji i o imprezie z magikiem z Drohobycza w głównej roli pamiętać.

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także