28 października 2014

Mario Vargas Llosa. Dyskretny bohater naszych czasów

header_vargas_txt

Biografia Maria Vargasa Llosy to właściwie gotowy materiał na pierwszorzędną powieść. Odnajdujemy w niej bowiem fascynujące połączenie literatury, polityki i erotyki. Peruwiańczyk to jeden z niewielu prozaików naszych czasów, którym udało się połączyć warsztatowe mistrzostwo z popularnością, a do tego zaistnieć na scenie politycznej. Jakie miejsce w jego twórczości zajmuje najnowsza, pierwsza po Nagrodzie Nobla, powieść „Dyskretny bohater”?

23 października 2014

Karpowicz/Duningate

header - ciemnastronaliteratury2

Tegoroczna nagroda literacka „Nike” przebiegła pod znakiem seks skandalu. Wzburzenie nie dotyczyło tym razem werdyktu, ale ostrej wymiany zdań między Kingą Dunin a Ignacym Karpowiczem. W specyficznej „debacie” pojawiły się tematy takie jak molestowanie seksualne, załatwianie interesów przez „łóżko”, nieoddawanie długów. Niezdrowe rumieńce.

14 stycznia 2014

Najciekawsze książki 2014 roku

header - Naj2013

Rok 2014 niczym ciekawym się nie wyróżnia. Ani nie jest rokiem smoka jak 2013, ani rokiem końca świata jak 2012. A jednak! To rok fascynujących premier książkowych. Nad Wisłę z opóźnieniem docierają opowiadania Alice Munro; półki zapełniają się biografiami (PWN wyda np. życiorys J. D. Salingera i Władysława Bartoszewskiego); świat obchodzi setną rocznicę wybuchu wielkiej wojny, co z kolei skłania do historycznych wycieczek. Poza tym przed nami 365 dni z literaturą piękną najwyższej próby. Czas biec do księgarni.

najpopularniejsze