23 października 2014

Karpowicz/Duningate

header - ciemnastronaliteratury2

Tegoroczna nagroda literacka „Nike” przebiegła pod znakiem seks skandalu. Wzburzenie nie dotyczyło tym razem werdyktu, ale ostrej wymiany zdań między Kingą Dunin a Ignacym Karpowiczem. W specyficznej „debacie” pojawiły się tematy takie jak molestowanie seksualne, załatwianie interesów przez „łóżko”, nieoddawanie długów. Niezdrowe rumieńce.

14 stycznia 2014

Najciekawsze książki 2014 roku

header - Naj2013

Rok 2014 niczym ciekawym się nie wyróżnia. Ani nie jest rokiem smoka jak 2013, ani rokiem końca świata jak 2012. A jednak! To rok fascynujących premier książkowych. Nad Wisłę z opóźnieniem docierają opowiadania Alice Munro; półki zapełniają się biografiami (PWN wyda np. życiorys J. D. Salingera i Władysława Bartoszewskiego); świat obchodzi setną rocznicę wybuchu wielkiej wojny, co z kolei skłania do historycznych wycieczek. Poza tym przed nami 365 dni z literaturą piękną najwyższej próby. Czas biec do księgarni.

20 października 2014

Angole i nadzieja

Winnicka_Angole-e1413741921452-1024x579

Coś właśnie drgnęło. Pojawiła się malutka nadzieja. No, może nie nadzieja, ale nadziejka. Pęknięcie, szczelina. Na razie o tym cicho, ale może za kilkanaście miesięcy, a może za kilka lat będziemy mówili i pisali, że ta właśnie książka rozpoczęła nowy etap na polskim rynku wydawniczym. Nowy zwłaszcza dla fotografów. Wielokrotnie już w Xięgarni pisałem, że stali się oni nieco bezdomni i niepotrzebni po tym, jak stracili oparcie w redakcjach. 

najpopularniejsze