23 listopada 2015

Judasz

Amos Oz jest jednym z najbardziej znanych na polskim rynku wydawniczym pisarzem tworzącym w języku hebrajskim. Nominowany do Nagrody Nobla, laureat Nagrody Franza Kafki, prezentuje swą najnowszą książkę pt. Judasz.

Szmuel Asz, po zawodzie miłosnym i bankructwie firmy ojca, postanowił przerwać studia i wyjechać z Jerozolimy. W ostatniej chwili przed opuszczeniem miasta powstrzymała go jednak intrygująca treść ogłoszenia przypiętego do tablicy informacyjnej, wiszącej w budynku uniwersytetu. Była to oferta pracy opierającej się wyłącznie na rozmowach z niepełnosprawnym starcem. Zrezygnowany Szmuel postanowił odpowiedzieć na ogłoszenie i jeszcze tego samego dnia przestąpił próg mieszkania Gerszoma Walda. Dom mieścił się na końcu zaułka Rabina Elbaza, co powodowało, że sam budynek i jego mieszkańcy odcięci byli od tętniącego życiem centrum miasta. Jedyni domownicy – Gerszom Wald i Atalia Abrabanel, żyli według ściśle ustalonego porządku, nie wchodząc sobie w drogę. Szmuel miał jedynie wysłuchiwać potoku słów wylewanego przez inteligentnego starca, od czasu do czasu parząc mu herbatę. Młody student miał nadzieję, że w zaułku Rabina Elbaza znajdzie spokój i samotność, które pozwolą mu wyleczyć złamane serce i dokończyć pracę o Jezusie w oczach Żydów, lecz zamiast tego, z dnia na dzień, zaczęła ogarniać go żądza poznania skrywanych w tym smutnym domu tajemnic, a jego myśli krążyły wyłącznie wokół niedostępnej Atalii.

Akcja powieści Oza toczy się w Jerozolimie, zimą 1959 roku, w schyłkowej epoce Ben Guriona. Przeszłość Gerszoma Walda, Abrabanela – ojca Atalii i osobiste zainteresowania Szmuela powodują, że Judasz przesycony jest rozważaniami na tematy polityczne i moralne. Młody student i doświadczony życiem starzec godzinami dyskutują o kierunku w jakim zmierza ludzkość, moralności i sensie toczonych wojen. Szmuel opowiada również o swoich odkryciach dotyczących wizerunku Jezusa w oczach Żydów, skupiając się na intrygującej postaci Judasza. Równie ważne jak słowa wypowiadane przez bohaterów, jest wymowne milczenie, jakie panuje między nimi.

Amos Oz już pierwszymi zdaniami wciąga czytelnika w osnuty aurą tajemniczości świat subtelnych emocji i tłumionych pragnień.

Czytelnicy, tej recenzji oglądali także