15 marca 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 69.

 

Gościem 69. wydania Xięgarni był Andrzej Ziemiański, autor sagi fantastycznej poświęconej cesarzowej Achai.

 

„Kiedy byłem małym chłopcem, fantastyka oznaczała statek kosmiczny i – w zależności czy był to Rosjanin czy Amerykanin – walkę z kosmitami albo zakładanie jedynie słusznego ustroju. Dziś natomiast w ogóle nie jestem w stanie zdefiniować tego gatunku” – powiedział na wstępie prozaik. Ziemiański mówił także o realizmie własnego powieściowego świata: „Świat Achai to tylko kostium, sztafaż. Literatura to jest taki wielki wór, do którego każdy autor sobie coś tam wrzuca, a od czytelnika zależy, co z tego wyciągnie. Oniryczne krainy są zbudowane na bazie moich rzeczywistych wspomnień. Nie chciałbym porównywać się z Vonnegutem czy Hessem, ale ich dzieła również trudno zaszufladkować”.

 

Władza kobiet w Achai i współcześnie

 

„Kobiety walczą o parytety, ale uważam, że w naszej cywilizacji władzę mają od dawna, od lat pięćdziesiątych co najmniej” – prowokacyjnie zauważył Ziemiański. Bestsellerowy autor opowiadał o skutkach rozwoju subkultur i nowej dzikości jako zagrożeniu dla współczesnej cywilizacji, a także o pisarzach jako inżynierach dusz.

 

Felietony i nowości

 

Michał Komar opowiadał o antidotum na jad żmii, Michał Rusinek wyjawiał zaś skarb odnaleziony w stogu książek. Aktor Paweł Królikowski polecał… „Elementarz” Mariana Falskiego. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe nowości i omawiali najświeższe premiery.

 

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji wywiadu z Andrzejem Ziemiańskim.

 

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.