19 kwietnia 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 74. Maria Nurowska

Na czas Świąt Wielkanocnych Xięgarnię przenieśliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej. Agata Passent gościła u autorki bestsellerów, popularnej pisarki Marii Nurowskiej.

Maria Nurowska zdradzała Agacie Passent, jak trafiła do Bukowiny Tatrzańskiej i dlaczego nie postawiła małego domku. Zakopane jest ważnym miejscem w historii polskiej literatury, ale autorka „Sergiusza” nie widzi siebie jako kontynuatorki dawnych tradycji: „Duchy pisarzy gdzieś wygnano. Ze smutkiem obserwuję upadek Zakopanego. Strasznie mnie to boli”.

Koniec kariery?

Maria Nurowska oprowadzała też Agatę Passent po swoim pensjonacie. Pisarka powiedziała, że powoli kończy karierę. Napisała już swoją ostatnią książkę, „Miłość rano, miłość wieczorem”, która ukażę się w czerwcu, i zamierza odpocząć. Wspominała również kawiarnie literackie, które upadły wraz ze zmierzchem komunizmu.

A co jest ważnym tematem dla Marii Nurowskiej poza kobietami, które zaczynają nowe życie? „W moich powieściach, jak powiedział jeden z krytyków, wre wojna uczuć. Mam swoje ulubione bohaterki, choćby bohaterkę z „Tanga dla trojga”. Bardzo lubię tę książkę, uważam, że to jedna z lepszych, które napisałam” – powiedziała pisarka.

Życiowa gra

„Nigdy nie działałam racjonalnie i zawsze przez to przegrywałam. Próbowałam to naprawić w literaturze, ale ponieważ bohaterki mają dużo ze mnie, to nie bardzo mi się to udawało” – powiedziała pisarka. „Nie nauczyłam się życiowej gry. Same uczucia to nie wszystko. Trzeba się jeszcze kontrolować” – dodała. „Nie jestem kobietą sukcesu. Pisanie to mój zawód. Ale pisanie dało mi wolność, nie musiałam chodzić do pracy, zawsze byłam swoim pracodawcą”.

Maria Nurowska mówiła też, jaką cenę płaci się za pisarstwo. „Jeżeli chodzi o pisanie, byłam absolutnie zdyscyplinowana. To był mój sposób na życie. Między początkiem jednej a końcem drugiej książki było zawsze mało miejsca”.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy Agaty Passent z Marią Nurowską.

Program „Xięgarnia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Promocja czytelnictwa”. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.