3 stycznia 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 102. Jacek Hugo-Bader

Gościem 102. wydania Xięgarni był reportażysta Jacek Hugo-Bader, którego książka “Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” wciąż wywołuje silne emocje.

Czy temat tragicznej, wysokogórskiej wędrówki wciąż żyje? “To nigdy nie przejdzie. Dopóki są góry i ludzie będą się na nie wspinać, dopóty nie będzie odpowiedzi na pytanie: <<po cholerę oni to robią?!>>” – mówił Jacek Hugo-Bader.

Nizinny himalaista

“Wybłagałem, żeby zabrali mnie ze sobą. Tak zwyczajnie, jako kronikarza. Oto temat: ludzie jadą w góry, żeby znaleźć i pochować swoich bliskich; po ludzku, po himalajsku. Kiedy już wiem o czym będę pisał, w reporterskiej głowie włącza się coś, czego nie można wyłączyć. To niesamowita żądza kombinowania, rozwikłania sprawy. Dodatkowo mam potrzebę bycia na miejscu – dotknąć, popróbować, wszystkimi zmysłami wejść w temat” – tłumaczył autor reportażu.

Notatki z wysokości siedmiu tysięcy metrów

“Na tę wyprawę zabrałem ze sobą dyktafon. Mam słabą pamięć a nie chciałem, żeby coś mi umknęło. Na nizinach noszę w kieszeni żółte, samoprzylepne karteczki. Bez przerwy notuję: idiotyzmy, szyldy na ścianach, zdania zasłyszane w autobusie. Później usypuję z nich stosik żółtych śmieci, w których uwielbiam grzebać” – dodał Hugo-Bader.

Nowości i felietony

Michał Komar przekonywał, że powiększanie rozmiarów nie może się odbywać w sposób nieograniczony, a Michał Rusinek w nieco hipsterskiej odsłonie opowiadał m.in. o ironicznych zabiegach językowych. Wybitny reportażysta Mariusz Szczygieł polecał książkę Wiesława Łuki pt. „Nie oświadczam się”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, rekomendowali ciekawe pozycje i przedstawili listę bestsellerów.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Jackiem Hugo-Baderem. 

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.