10 stycznia 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 103. Roma Ligocka

Bohaterką 103. wydania Xięgarni była Roma Ligocka, autorka powieści “Droga Romo”. Historia o budzącej się kobiecości jest tylko jednym z wątków niezwykle barwnej autobiografii.

“Pierwsze miesiące pisania tej książki rodziły nienawiść do tytułowej Romy. Modliłam się, żeby wydawnictwo zwolniło mnie z pisania – tak potwornie nie lubiłam tej dziewczyny. Najpierw musiałam oddalić ją od siebie. Przecież to co bolesne zazwyczaj od siebie oddalamy” – tłumaczyła Ligocka.

Aborcja wycięta z powojennego słownika

Pisarka mówiła również, że “życie kobiety w tamtych czasach było poddane potwornej presji polegającej m.in. na tym, żeby nie zajść w niechcianą ciążę. Na dodatek ten problem skazywał na samotność. To było złe, brzydkie i niepotrzebne. Seks był grzechem”.

Toksyczna relacja matki i córki

“Relacja matki i córki jest potwornie ważna w życiu kobiety. Podobno kiedy rodzi się dziecko, kobieta w pewnym sensie umiera. To jednak część prawdy. Po wydaniu książki doświadczam bardzo bliskich spotkań z czytelniczkami – opowiadają mi wówczas o ich relacjach z matkami. To jest również współczesny problem” – dodała Ligocka.

Nowości i felietony

W swoich felietonie Michał Komar opowiadał o rachunku prawdopodobieństwa, bez którego życie byłoby o wiele gorsze. Natomiast buszujący na strychu Michał Rusinek szukał zapomnianych słów. Wokalistka jazzowa, Dorota Miśkiewicz, polecała wciągającą trylogię “Millenium” Larssona. Agata Passent i Filip Łobodziński polecali interesujące pozycje i wydawnicze nowości. Polecamy również  wywiad z Ludwiką Włodek – autorką reportaży o Azji Środkowej.

Zapraszamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Romą Ligocką (a tam m.in. o czarnych podkoszulkach i fotografii).

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.