19 września 2015
program tv

Xięgarnia odcinek 130. Piotr Siemion

“Dziennik roku Węża” to jego prywatny powrót na literacką scenę. Książka jest rodzajem zwycięstwa nad sobą samym, nad przekonaniem: “po co pisać, skoro i tak nikt nie czyta”. Nazywa się niepiszącym pisarzem, korpoludem, człowiekiem po przejściach. W 130. odcinku Xięgarni gościliśmy Piotra Siemiona.

Dziennik – forma luksusowa

“To była próba zmierzenia się z banałem – z codziennością. Wydawcy chcą, żeby w książkach było dużo fajerwerków, żeby dużo się działo, a dziennik przecież nie jest takim gatunkiem (…). Życie to taki chaotyczny proces, w którym się dzieje wszystko na raz. Żeby się w tym nie pogubić, dobrze jest czasem pozwolić sobie na chwilę refleksji. A jeszcze większym luksusem jest pozwolić sobie na rok dziennika” – tłumaczył Piotr Siemion.

Somewhere

“W świecie biznesu nie ma czasu na przesiadywanie w kawiarni. Natomiast w świecie literatów też jestem podejrzany – facet bez przerwy odbiera jakieś telefony zamiast spokojnie popijać piwo ze wszystkimi. Jeśli spaceruje się po krawędzi muru pomiędzy światami [biznesu i literatury], to siłą rzeczy jest się trochę obcym człowiekiem dla obu środowisk” – mówił autor dziennika.

Nowości i felietony

Michał Komar opowiada o sztuce zachowania pozorów w pewnym tajemniczym mieście. Natomiast Michał Rusinek i Taro Miura na trasie Kraków – Tokio. Aktor Jerzy Radziwiłowicz opowiedział w Xięgarni o swoich najważniejszych lekturach. Agata Passent i Filip Łobodziński rekomendowali wydawnicze nowości, a wśród nich m.in. książkę poetycką Grzegorza Kwiatkowskiego “Spalanie”, reportaż Marcina Górki i Piotra Głuchowskiego “Karbala”, “Tajemnicze inskrypcje” Alexisa Panselinosa, powieść “Matei Brunul”, której autorem jest rumuński pisarz Lucian dan Teodorovici, biografię “Maria Callas. Primadonna stulecia” Anne Edwards oraz “Co nas nie zabije” autorstwa szwedzkiego pisarza i dziennikarza śledczego Davida Lagercrantza.

Zachęcamy do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Piotrem Siemionem, w której m.in. o urokach codzienności i kosiarkach.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.