1 listopada 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 92. Zygmunt Miłoszewski

Xięgarnię odwiedził tym razem Zygmunt Miłoszewski, jeden z najpopularniejszych polskich prozaików, autor serii z prokuratorem Szackim w roli głównej.

„Wielkim wyzwaniem było dla mnie zakończenie trylogii z Szackim bez pójścia na łatwiznę i zabijania bohatera na samym końcu” – powiedział Miłoszewski, zdradzając także, że „Gniew” to nie tylko ostatnia powieść z Szackim, lecz także jego ostatni kryminał.

Dlaczego Miłoszewski rezygnuje z pisania kryminałów? „Skoro potrafię pisać powieści, które są socjologiczne, obyczajowe, to po co mam tam dorzucać trupa. Poza tym czuję, że to nie jest najlepsza perspektywa do opisu świata”. Miłoszewski twierdził – inaczej niż Mariusz Czubaj – że kryminał nie wystarcza do odpowiedniego przyjrzenia się rzeczywistości i że nie może zastąpić klasycznej powieści obyczajowej.

Miłoszewski opowiadał także o polskiej duży, której ważnym elementem jest właśnie tytułowy gniew. Ważnym elementem powieści jest przemoc domowa. „Byłem zaskoczony, kiedy dowiedziałem się, że kat domowy bije na trzeźwo. Najmądrzejsza rzecz, jaką przeczytałem, była taka, że przemoc wobec kobiet nie jest problemem kobiet, a mężczyzn”.

Nowości i felietony

Agata Passent i Filip Łobodziński polecali ciekawe pozycje, a także przyglądali się bestsellerom. W cyklu „Młoda Polska Proza” zaprezentowano sylwetkę Łukasza Orbitowskiego, pisarza wprawdzie doświadczonego, ale wciąż przed 40-tką. Małgorzata Foremniak rekomendowała zaś „Niewinnego” Harlana Cobena.

Zapraszamy również do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Zygmuntem Miłoszewskim.