20 grudnia 2014
program tv

Xięgarnia odcinek 99. Jarosław Mikołajewski

Gościem 99. wydania Xięgarni był Jarosław Mikołajewski, poeta, tłumacz i krytyk literacki, który niedawno opublikował tomik „Wyręka”.

„Wierzę, że wiersza się nie pospiesza. Wiersze powstają z autentycznych, głębokich doświadczeń. Muszę się wyzbyć poczucia obowiązku, żeby je natychmiast zapisać” – powiedział Mikołajewski. Poeta zdradzał, jak powstają jego teksty. Jak się okazuje, czasem muszą poleżeć w zakamarkach pamięci nawet kilkadziesiąt lat.

W snach jestem odważny

„Wierzę święcie w to, że w snach jestem odważny, a wiersz jest dla mnie zawsze takim miejscem, gdzie się łączy wszystko to, co wysokie i niskie, to, co bliskie i dalekie, gdzie łączą się wszystkie możliwe stany poznawania, gdzie nie boję się kojarzyć” – powiedział tłumacz.

Solidarność najwyższym powołaniem

„Sądzę, że solidarność międzyludzka jest najwyższym powołaniem poezji. Największą nagrodą dla poety jest to, że coś napisze, a potem przyjdzie ktoś, kto powiem: Wiesz, ja to mam, ale myślałem, że jestem z tym absolutnie samotny”. Na każdym spotkaniu autorskim podchodzi do Mikołajewskiego ktoś, kto wspomina o jego wierszu o matce.

Nowości i felietony

Michał Komar opowiadał o czerstwych ćwikach i ćwikle, Michał Rusinek odbył zaś świąteczny spacer ulicami Warszawy. Dorota Wellman polecała wywiad-rzekę z Markiem Dyjakiem „Polizany przez Boga”. Agata Passent i Filip Łobodziński, prowadzący Xięgarni, polecali ciekawe pozycje i przyglądali się nowościom.

Zapraszamy także do obejrzenia kontynuacji rozmowy z Jarosławem Mikołajewskim.

Koproducentami programu są Instytut Książki oraz TVN24. Producentem wykonawczym jest SOLFILM.