24 października 2012

Rękopisy Mickiewicza, Sienkiewicza i Dąbrowskiej

Prywatna korespondencja Henryka Sienkiewicza z Franciszką Woroniecką, listy Adama Mickiewicza do nieznanego adresata, autorski maszynopis „Dzienników” Marii Dąbrowskiej – oto nowe nabytki Muzeum Literatury, które będzie można obejrzeć 24 października w Warszawie.

 

“Własnoręczne pismo nieśmiertelnej chwały Adama Mickiewicza” – zanotował w 1934 roku kolekcjoner, właściciel listu poety z 1820 roku do nieustalonego adresata, najpewniej do filomatów. List ten stanie się własnością Muzeum Literatury. Z tego samego źródła Muzeum pozyskuje drugi, późniejszy o lat osiemnaście, pisany bardzo starannie list Mickiewicza do Adolfa de Circourt, francuskiego publicysty i dyplomaty, datowany: Genewa, 24 października 1838 roku. Mickiewicz czynił starania o katedrę literatury porównawczej w genewskiej Akademii i zwrócił się do hrabiego de Circourt, posiadającego w Szwajcarii znaczące znajomości, z prośbą o pomoc. Starania Mickiewicza popierała żona hrabiego, Anastazja z domu Chlustin, w której paryskim salonie poeta bywał od roku 1837. Posady w Akademii Mickiewicz nie otrzymał. Znane są dwa listy poety do Adolfa de Circourt. Autograf pierwszego wzbogacił właśnie zbiory Muzeum Literatury, którego kolekcja listów autora Pana Tadeusza wzrosła do 87 epistoł.

 

Powiększa się też, liczący obecnie ponad 1000 listów, zbiór epistolarny Henryka Sienkiewicza (są to listy noblisty do różnych osób, m.in. do Wandy i Kazimierza Szetkiewiczów, rodziców pierwszej żony, oraz do Marii z Babskich Sienkiewiczowej, trzeciej żony). Muzeum nabyło 26 listów pisarza do Franciszki z Krasińskich Woronieckiej.

 

Kupiony został również autorski maszynopis „Dzienników” Marii Dąbrowskiej z lat 1914-1958, sporządzony przez pisarkę w latach 1943-1964 i opatrzony odręcznymi uzupełnieniami i komentarzami.

 

Rękopisy będą prezentowane dziś w godz. 10.00 – 13.00.

 

B.S.