19 września 2012

Spotkanie z Aleksanderm Kaczorowskim

„Gdyby nie byłoby Pragi, należałoby ją wymyślić” – stwierdza Aleksander Kaczorowski w swojej książce „Praski elementarz”, napisanej pod wpływem fascynacji czeską stolicą i związanymi z nią wybitnymi ludźmi. Jej wznowienie właśnie się ukazało.

 

Pierwsza książka Aleksandra Kaczorowskiego jest zbiorem esejów, ale też w pewnym sensie książką przygodową. Opowiada o czeskich pisarzach XX wieku, o osobistych „spotkaniach” autora z ich utworami.

 

„Praski elementarz” nie jest jednak zbiorem tekstów poświęconych wyłącznie praskim twórcom. To także pasjonujące eseje o czeskiej duszy, czeskim charakterze, czeskiej kulturze i tradycji, znacznie ciekawszej niż knedliki i piwo, ale też o czeskich absurdach i paradoksach.

 

Zamieszczone w książce eseje ukazały się wcześniej w „Gazecie Wyborczej’”. Autor korzystał między innymi z takich arcydzieł literatury naszych sąsiadów, jak: „Sprzedam dom, w którym nie chcę już mieszkać”, „Zaczarowany flet” Bohumila Hrabala, „Wyrok’”, i „Zamek” Franza Kafki, „Zdradzone testamenty” i „Tożsamość” Milana Kundery, „Taniec dziewczęcych koszul” i „Wszystkie uroki świata” Jaroslava Seiferta czy „Śmierć pięknych saren” Oty Pavla.

 

Źródło: czarne.com.pl

Opracowanie: B.S.