Karta książki

Europejska wojna domowa

Europejska wojna domowa

tytuł oryginalny:
Der neue Bürgerkrieg
przekład:
Bartosz Nowacki
wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
ISBN:
978-83-65853-18-9
data premiery:
2017
data wydania:
2017/10/09
numer wydania:
1
liczba stron:
160
kraj autora:
Niemcy
język oryginalu:
niemiecki
kategoria:

Prawicowy populizm dzieli narody Europy. Wielka Brytania, Austria, Holandia, Polska, Węgry i Francja to społeczeństwa głęboko rozdarte. Naprzeciw siebie stoją zwolennicy i przeciwnicy partii populistycznych: po jednej stronie europejscy „tożsamościowcy”, pragnący Europę odizolować, zachowując jej staroświecki ład państw narodowych, a po drugiej liberalne, postępowe społeczeństwo obywatelskie, chcące zorganizować Europę w sposób zdecentralizowany, socjalny i parlamentarny.

Jednak zdaniem niemieckiej politolożki, Ulrike Guérot, to proces konieczny i przydatny. Bo „europejska wojna domowa” otwiera tak naprawdę drogę ku nowej Europie, w której postawy polityczne stają się ważniejsze od przynależność narodowej.

W całej Europie zwolennicy otwartego na świat społeczeństwa obywatelskiego to większość. Tyle że nie połączyli się jeszcze w ruch polityczny. Gdy to nastąpi, rozwieje się widmo renacjonalizacji i populizmu, otwierając drogę ku nowoczesnej, wolnościowej Europie poza państwami narodowymi.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora