Karta książki

Księga miłosierdzia

Księga miłosierdzia

tytuł oryginalny:
Book of Mercy
przekład:
Daniel Wyszogrodzki
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-8062-267-8
data premiery:
2017
data wydania:
2017/11/07
numer wydania:
1
liczba stron:
116
kraj autora:
Kanada
język oryginalu:
angielski
kategoria:
Niepublikowany wcześniej zbiór legendarnego barda Leonarda Cohena

W całej literaturze kanadyjskiej trudno o bardziej szczerą i odważną próbę uchwycenia prawdy ostatecznej.„Books in Canada”

W tej modlitewnej, enigmatycznej, roztętnionej prozie poetyckiej Cohen prowadzi nas przez znajomy krajobraz swojego wewnętrznego świata… Wymowne zwycięstwo ludzkiego ducha w walce z samym sobą.„Globe and Mail”

Bogata mieszanka kultu, tęsknoty i skruchy… Imponujący dowód głębokiej podróży duchowej.„Maclean’s”

Wydany w 1984 roku klasyczny zbiór współczesnych psalmów Leonarda Cohena po raz pierwszy trafia do rąk polskiego Czytelnika (w poetyckim przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego). Wiersze z Księgi miłosierdzia wypełniają błogosławieństwa, rozpacz, gniew, zwątpienie i zaufanie. Wypowiadane przez współczesnego poetę, ale zanurzone w prastarej tradycji modlitewnej, strofy te stanowią głos naszych najgłębszych, najsilniejszych przeczuć.

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji Let Us Compare Mythologies (Porównajmy mitologie). Autor wydał także dwie powieści: The Favourite Game (Ulubiona gra) i Beautiful Losers (Piękni przegrani) oraz dziesięć tomów poetyckich w tym Stranger Music: Selected Poems and Songs (Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki) i Book of Longing (Księga tęsknoty). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, You Want It Darker, ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.
Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora