9 listopada 2012

Złodziej ludzkich serc

Algierczyk Abdel Sellou, w wieku czterech lat porzucony przez rodziców, był wszystkim: trudnym nastolatkiem, złodziejem, więźniem, pielęgniarzem, ojcem, pisarzem, wreszcie celebrytą. W “Odmieniłeś moje życie” prostym językiem daje świadectwo prawdziwej przyjaźni pomiędzy mężczyzną z wyższych sfer a nieokrzesanym Arabem.

 

Sukces francuskiego filmu „Nietykalni”, opartego na prawdziwych losach sparaliżowanego hrabiego Philippe’a Pozzo di Borgo i jego asystenta Abdela Sellou, zwrócił uwagę widzów na człowieka, który zdawał się nie mieć w sobie nic z bohatera. Nie był też kimś godnym naśladowania, a jednak jako opiekun bogatego inwalidy dostał propozycję napisania książki. Mógł w niej opowiedzieć o wszystkim, co związane było z wieloletnią opieką nad przyjacielem i tym samym wydłużyć swoją spektakularną karierę o kilka minut. Tak też uczynił.

 

“Odmieniłeś moje życie” to całkiem zgrabna autobiografia, w której Sellou opisuje swoją pokrętną i wyboistą drogę prowadzącą go wprost pod drzwi domu tetraplegika, który po latach okazał się jego jedynym przyjacielem. Czy jest możliwe, by zmienić nastawienie kogoś, kto od najmłodszych lat kpił z dorosłych, okradał bogatych i mógł stać się jedynie recydywistą? Tak, monsieur Pozzo mając do dyspozycji jedynie giętki język, dużo czasu, cierpliwości i szacunku, sprawił, że Abdel Sellou przeszedł wewnętrzną przemianę, stając się uczciwym człowiekiem i obywatelem.

 

Sellou w swojej książce nie koloryzuje i nie snuje bajkowej opowieści. Przedstawia się jako złodziej z krwi i kości, nie umywa rąk od szemranej przeszłości i nie wyrzeka się swego krnąbrnego charakteru. Z rozbrajającą uczciwością przyznaje się do wielu niedociągnięć w realnym życiu, które na potrzeby scenariusza zostały zatuszowane i wygładzone.

 

Algierczyk zaczynał od drobnych kradzieży (cukierków, butów sportowych, aparatów fotograficznych), by po latach skraść serce samego Philippe’a Pozzo di Borgo, milionów widzów i czytelników. “Odmieniłeś moje życie” to “American dream” w europejskim wydaniu. Książka ta dowodzi, że sława i sukces mogą stać się udziałem każdego, choć wiążą się one z długotrwałą pracą, walką z własnymi słabościami oraz akceptacją siebie samego i drugiego człowieka.