14 sierpnia 2020

Xięgarnia z domu. Rewolucje. Felieton Michała Rusinka

W swoim najnowszym felietonie Michał Rusinek przedstawia „Rewolucje”. Książkę duetu Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje) opublikowało Wydawnictwo Albus

Rewolucje – Boguś Janiszewski/Max Skorwider

Ksiądz profesor Józef Tischner powiadał, że jeśli jakiegoś filozoficznego pojęcia nie da się przełożyć na góralski, to ono jest nic nie warte. Ja uważam, że jeśli nie da się jakiegoś dorosłego pojęcia przetłumaczyć na język zrozumiały dla dzieci, to należy się zastanowić, czy aby nie jest ono po prostu puste. I nie ma co sobie nim głowy zawracać. Do tłumaczenia z języka dorosłego na język dziecięcy mogą się przydać książki dla dzieci poświęcone abstrakcyjnym pojęciom. Na przykład nowa książka znanego nam już duetu Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje) opublikowana przez Wydawnictwo Albus. Zatytuowana jest „Rewolucje” i cierpliwie wyjaśnia co może znaczyć to słowo.

Rewolucja to takie działanie wymyślone przez ludzi, dzięki któremu można szybko robić duże zmiany. To co było wcześniej, odchodzi w przeszłość. W zamian pojawia się coś nowego.