16 czerwca 2017

KONTENT, czyli młodzi piszą o poezji

Rozpoczął działalność kwartalnik literacki KONTENT, którego premiera odbyła się 8 czerwca w krakowskim Chederze. Ma być to uniwersalna i autonomiczna platforma dla wymiany myśli między młodymi autorami, wyprofilowana głównie na poezję i krytykę.

Czasopismo powstało wskutek inicjatywy prowadzących bloga „Porozmawiajmy o poezji” Mikołaja Borkowskiego, Weroniki Janeczko i Marcina Świątkowskiego. Ma być to uniwersalna i autonomiczna platforma dla wymiany myśli między młodymi autorami, wyprofilowana głównie na poezję i krytykę. Do publikacji przyjmowane są jednak nie tylko wiersze, ale również proza, teksty publicystyczne, recenzje, eseje, sprawozdania, wywiady oraz memy (!). Czasopismo ukazuje się w formie elektronicznej.

KONTENT_kwartalnik_nr_1-1-743x1024

Cechą charakterystyczną KONTENTU jest to, że każdy samodzielny tekst poetycki i prozatorski opatrzony jest komentarzem krytycznym. W ten sposób wyeksponowana ma zostać rola krytyki we współtworzeniu życia literackiego.

W pierwszym numerze opublikowali swoje utwory m. in. Tomasz Bąk (nominowany do Nagrody im. Szymborskiej), Szymon Słomczyński (nominowany do Nike), Waldemar Jocher (Nagroda im. Kazimiery Iłłakiewiczówny), Michał Pranke, Jakub Sajkowski, Jolanta Nawrot; wśród krytyków pojawili się Jakub Skurtys, Paulina Małochleb, Zuzanna Sala, Przemysław Rojek, Jacek Wiaderny, Andrzej Frączysty.

Inicjatywę wsparli również patroni i sponsorzy: Fundacja Bratniak, Wydział Polonistyki UJ, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja Kultury Akademickiej, kulturatka.pl, Bookeriada. Redakcja ściśle współpracuje też z powstałym w Warszawie miesięcznikiem Mały Format.

19190764_2306035089620796_2016340582_n

Dalsza działalność redakcji obejmować ma nie tylko wydawanie czasopisma, ale również utworzenie fundacji KONTENT, która zajmie się popularyzacją poezji i krytyki, organizacją warsztatów, wieczorów autorskich, paneli dyskusyjnych. Kapitał fundacyjny uzyskano dzięki przeprowadzonej na premierze zbiórce. Fundatorzy otrzymali pamiątkowy, papierowy egzemplarz pierwszego numeru.

//kontent.net.pl

@Fb: /kwartalnik.kontent

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także