Wideo dnia

Pochwała cienia. Felieton Michała Rusinka

Świat jest z natury mroczny. Owszem, dzień i noc następują przemiennie, ale przecież słońce kiedyś zgaśnie i znów zapanuje mrok. Nasza cywilizacja też jest tutaj tylko przez chwilę. Zaraz przyjdą barbarzyńcy albo jakiś kataklizm i zapadnie zmrok. Więcej o metaforze światła oraz tekście japońskiego eseisty Jun'ichirō Tanizaki pt. "Pochwała cienia" w...

Reklama

Xięgarnia odcinek 4

W czwartym wydaniu Xięgarni Andrzej Pilipiuk mówi, jak został Wielkim Grafomanem, czym różni się od krytyków i dlaczego fantastyka jest ewidentnie najlepszym gatunkiem literackim. Wybitny aktor Krzysztof Majchrzak opowiada o autobiografii Keitha Richardsa „Życie” i czyta jej fragment, a wielokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski poleca „Gawędziarza” Vargasa Llosy – fascynującą opowieść o poszukiwaniu. Michał Komar przypomina historię pewnego hrabiego, który nie zauważył, że z boga wymierzającego sprawiedliwość przeistoczył się w zwykłą kanalię.

Xięgarnia odcinek 168. Katarzyna Grochola

W 168 odcinku Xięgarni o miłości i hazardzie, czyli rozmowa z Katarzyną Grocholą o jej najnowszej książce, Michał Komar rozprawia się z "Chłopcami z ulicy gorzałki", a o Bondzie ornitologii i książkach na dobry film opowiada aktorka Agnieszka Kwiatkowska.