21 kwietnia 2021
program tv

Xięgarnia odcinek 365. Justyna Bednarek

“Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, “Skarpetki na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik?” czy “Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” to tylko niektóre z bestselerowej serii o zagubionych skarpetach. Pierwsza z książek ukazała się w 2015 roku i została nominowana do nagrody IBBY. Z autorką cyklu Justyną Bednarek o tym, jak to się stało, że postanowiła napisać “książkę o losach skarpetek, które uciekają w świat”, rozmawiała Agata Passent.

Xięgarnia odcinek 365. Justyna Bednarek

Justyna Bednarek urodziła się w 1970 roku w Warszawie. Ukończyła podstawową szkołę muzyczną im. Karola Szymanowskiego, XLI LO im. Joachima Lelewela, wydział romanistyki na UW oraz Uniwersytet Ludowy w Woli Sękowej. Przez wiele lat pracowała jako tłumaczka i nauczycielka języka francuskiego, a potem redaktorka w kolorowych pismach kobiecych. W roku 2002 r. wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku (Lenek i podróż, Lenek i polowanie, Lenek i gwiazdka). W roku 2015 ukazały się jej Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (nominowane do nagrody IBBY i nagrodzone w konkursie Przecinek i Kropka oraz wyróżnione Warszawską Nagrodą Literacką), a cała seria o zagubionych skarpetkach stała się bestsellerem. 

Michał Komar czyta „Konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania” – ratyfikowaną przez Polskę w 1989 roku. 

Autorski przegląd nowości wydawniczych Maxa Cegielskiego, wśród polecanych tytułów m.in.: „Człowiek, który czeka. Pandemia na mansardzie” autorstwa Agnieszki Taborskiej (Wydawnictwo Lokator, 2020). „Człowiek, który czeka…”, to dziennik i książka wspomnieniowa z okresu pandemii. Klasyka kina, klasyka literatury, podróże intelektualne Taborskiej, czyli wszystko to, co pomogło Jej przetrwać izolację. Agnieszka Taborska, pisarka, historyczka sztuki, romanistka, znawczyni surrealizmu. Autorka ponad 20 książek tłumaczonych na kilka języków, między innymi: „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm”, „Okruchy amerykańskie”, „Senny żywot Leonory de la Cruz”. 

Cały odcinek Xięgarni dostępny jest na stronie internetowej platformy TVN24 GO.