11 grudnia 2017

W Królestwie Monszatana – recenzja

Co łączy kampanię na rzecz Brexitu, ruchy antyszczepionkowe czy anty-GMO? Post-prawda, czyli dążenie do emocjonalnej, a nie racjonalnej oceny rzeczywistości.

Autor, bazując na obszernym materiale źródłowym, stara się obalić mity narosłe wokół popularnych obecnie tematów: GMO, glutenu, szczepionek czy glutaminianu sodu. Przedstawia szczegółowo „bohaterów”, którzy wywoływali...

1 listopada 2017

Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL

Luksus, a raczej jego wyobrażenie, odmieniony przez wszystkie przypadki. Cukier, papier toaletowy, pomarańcze. Towary równie deficytowe co poczucie bezpieczeństwa. Kalafior jako danie główne, podany na rodowej zastawie. Spotkania z ludźmi o podobnej wrażliwości i poglądach. Próba zachowania normalności w absurdalnych czasach.

Boćkowska przedstawia socjalistyczny luksus z...

30 września 2017

„Labirynt duchów” – recenzja przedpremierowa

Nie chciałbym żeby ten tekst wpisywał się w nurt recenzji piejących peany na cześć katalońskiego pisarza, żeby słowa „anioł” i „niebo” padały tylko w kontekście tytułów poprzednich tomów, żeby postarać się znaleźć jakiś mankament, wytknąć niedociągnięcia. Żeby czytelnik żywiący urazę do „Cienia wiatru” zaintrygowany chociaż w minimalnym stopniu spróbował zajrzeć do jednej z książek Carlosa Ruiza Zafóna. Tylko pytanie czy to ma sens?

27 sierpnia 2017

Polacos. Chajka płynie do Kostaryki

Kostaryka. Stolica, San José oddalona o ponad 10 tysięcy kilometrów od Warszawy. Kraj, o którym słyszało nadal niewielu Polaków. W tym odległym państwie mieszka około dwóch i pół tysiąca osób określanych jako Polaco (hiszp. Polak). Skąd wzięło się to określenie? Dlaczego akurat na tym dosłownym krańcu świata...

1 sierpnia 2017

Afronauci

Neil Armstrong i Jurij Gagarin to niekwestionowane symbole wyścigu kosmicznego, a Edward Mukuka Nkoloso? Czy jakieś państwo było w stanie zagrozić duetowi ZSRR-USA w podboju Wszechświata? Czy taką rolę mogła odegrać niepozorna Zambia?

Chociaż w Afronautach nie znajdziemy niektórych odpowiedzi na pytania dotyczących zambijskiego programu kosmicznego,...