26 listopada 2021

Mexican Gothic – recenzja książki Silvii Moreno-Garcii

„Mexican Gothic” to książka, o której było całkiem głośno jeszcze przed jej polską premierą. Przede wszystkim za sprawą bardzo pochlebnych recenzji zwracających uwagę na nieszablonowość tytułu, ociekający dziwnością klimat i świeże wykorzystanie formuły gotyckiej powieści. Dodatkowo przełamała trwającą od 2016 roku passę rodziny Kingów (oczywiście na czele ze Stephenem) w zdobywaniu wyróżnienia GOODREADS CHOICE AWARD w kategorii horror. Nic więc dziwnego, że większość miłośników literackiej grozy wciągnęła ją na swoją listę „do przeczytania”. 

22 listopada 2021

Diabeł Stróż – recenzja książki Marka Krajewskiego

Miłośnik prozy Marka Krajewskiego, zaopatrzywszy się w najnowszy kryminał, pod intrygującym tytułem „Diabeł Stróż”, otrzyma dokładnie to wszystko czego oczekiwał, a więc: przemoc, perwersję, upadłe kobiety i przerażające studium natury ludzkiej. Ten filolog klasyczny zafascynowany ciemnymi zakamarkami ludzkiej duszy, serwuje swoim czytelnikom, kompletnie nie przystające do jego wizerunku, obrazy upadku człowieczeństwa. Najpopularniejszy bohater cyklu książek Krajewskiego, czyli Eberhard Mock, jest zanurzony w owej zgniliźnie i choć nie ulega  jej oparom, to jednak nie jest postacią kryształową, a lista jego grzeszków i słabości, jest właśnie tym wszystkim  co tak mocno fascynuje czytelników, a zwłaszcza czytelniczki.

25 października 2021

Zakochany – recenzja książki

Zakochany? Tytuł wprowadza w błąd. Ani narrator, opowiadający historię związku, ani kobieta, uczestnicząca w tej  przygodzie, nie wydają się pałać szczególnym uczuciem do swojego partnera. Dajemy się nabrać narratorowi, który usiłuje nam wmówić , że „Zakochany” to historia miłosna. Każdy z nas prawdopodobnie potrafi opisać stan...