9 lipca 2017

Strefa Gazy. Przypisy

Nikomu nie trzeba już tłumaczyć czym jest konflikt izraelsko- palestyński, czego dotyczy czy jak długo trwa. Dla kilku pokoleń jest to cześć historii powszechnej, stały element rozmów związanych z pokojem na świecie, humanitaryzmem czy terroryzmem. Spór o tereny izraelsko-palestyńskie jest tematem tak wyświechtanym, że nikt nie zwraca już na niego...

14 września 2016

Sekretne życie drzew

W dzieciństwie las był moim placem zabaw. Wraz ze zmianami pór roku miałam coraz to nowsze możliwości do zabawy. Dziś jest najlepszym miejscem do odpoczynku. A za sprawą książki Sekretne życie drzew Petera Wohllebena wiem o nim więcej i tym bardziej doceniam.

Najpopularniejszy niemiecki leśniczy na kartach książki pokazuje,...

19 sierpnia 2013

Ciągle żywy samizdat

Antologia poezji samizdatowej w wyborze i przekładzie Jerzego Czecha to w istocie przegląd najważniejszych zjawisk poetyckich w powojennej historii literatury radzieckiej i rosyjskiej. Żaden z szesnastu autorów, poza Josifem Brodskim, nie jest u nas szerzej znany.

7 listopada 2014

Skrzywdzeni i poniżeni

Wojciech Engelking wkracza na literackie salony pewnym krokiem i z przytupem. Zabawna, inteligentna i makabryczna powieść „(niepotrzebne skreślić)” w karykaturalny sposób obnaża dzisiejszą rzeczywistość, w której bez pieniędzy jesteś nikim.

27 stycznia 2015

Polska w sercu Europy

„Gdybyśmy mieli mapę Europy, a spojrzenia skierowali ku wschodowi, uwagę naszą zwróciłby kraj, którego granice nadają mu wyróżniający od innych kształt. Kraj ten kształtem przypomina serce – a przy odrobinie dobrej woli, można go przyrównać i do człowieka, który rozwarł ramiona. Tak, rozwarł ramiona przybite do krzyża.”