9 września 2014

Pamięć absolutna

Biesłan jest jak otwarta rana. Z "Pękniętego miasta" płynie przede wszystkim taki wniosek, mimo że upłynęła już dekada od tragedii, a ocalałe dzieci przeżyły i, w większości, nie chcą o niczym pamiętać. Pamięta za to Kaukaz, od dziesięcioleci wstrząsany konfliktami etnicznymi i religijnymi, pochłonięty walką o niepodległość.

3 października 2012

Podróż za jeden uśmiech

Podobno, kiedy czuje się potrzebę latania, nie warto pełzać. Czytelnicy, którzy mają w sercu zew podróży, pełzać nie muszą. Dostają do ręki przewodnik. Dzięki niemu dowiedzą się, jak kupować tanie bilety. Naprawdę tanie. Za kilkanaście, góra kilkadziesiąt złotych.

3 września 2012

Schopenhauer dla dzieci

"Życie pod psem według Artura Schopenhauera" to pozycja ambitna pod każdym względem – treści, formy, ilustracji i projektu graficznego. Książka zamyka cykl „Trylogii Gdańskiej”, na którą złożyły się życiorysy trzech wybitnych indywidualności świata nauki: Fahrenheita, Heweliusza i Schopenhauera właśnie. To wartościowa i mądra książka – ciekawa alternatywa dla przesłodzonych lektur dziecięcych, pod którymi uginają się księgarskie półki.