17 lutego 2019

Bestsellery – styczeń 2019

Najnowsze, styczniowe zestawienie bestsellerów Magazynu Literackiego Książki mocno odwzorowuje preferencje polskich czytelników. Z zestawienia nasuwa się kilka wniosków – Polacy przede wszystkim czytają książki rodzimych autorów, a jeśli sięgają po literaturę zagraniczną to w miażdżącej części są to tłumaczenia literatury anglojęzycznej, głównie pisarzy amerykańskich. W zestawieniu 30 najlepiej sprzedających się książek w styczniu nie było żadnej książki pierwotnie wydanej w innym języku niż polski lub angielski. Dużą popularnością cieszą się książki pisane przez celebrytów lub o celebrytach. W czołówce brak fantastyki i kryminałów.

20 grudnia 2018

11 książek 2018 roku wg Agaty Passent

Koniec roku to czas różnorakich podsumowań. W zeszłym tygodniu publikowaliśmy artykuł z najciekawszymi książkami roku 2018 wg Maxa Cegielskiego. Tym razem zapraszamy do zestawienia drugiej prowadzącej Xięgarnię, Agaty Passent. Na jej liście 11 książek roku znalazły się reportaże, powieści, książka dla dzieci i eseje. Zapraszamy do czytania i komentowania!

29 października 2018

Max Cegielski płynie z Conradem

„Konieczność podróży stała się rzeczą nieodpartą” pisze Andrzej Braun na początku książki „Śladami Conrada” (Czytelnik 1972). Zapomniany dziś polski pisarz, płynąc do Indonezji, pomimo socjalistycznej przyjaźni między PRL a Trzecim Światem, musi zdobyć nie tylko miejsce na statku Polskich Linii Oceanicznych. Zastanawia się więc jak, „w języku urzędowym” sformułować kierujące nim „motywy wstydliwie osobiste” aby otrzymać stosowne pozwolenia?

najpopularniejsze