7 stycznia 2015

Po nowemu, czyli o zmianach w Xiegarnia.pl

Pierwszym chwilom nowego roku towarzyszą zwykle podsumowania, plany i obietnice. Dla „Xiegarnia.pl” to także czas ważnej zmiany, o której czuję się w obowiązku napisać, a która nastąpiła na stanowisku redaktora naczelnego. Do tej pory portalem kierował Krzysztof Cieślik. Od 1 stycznia jego miejsce zajmuje autor niniejszego tekstu. 

header - 678x239 - Xiegarnia_okladki

Aby dać czytelny obraz miejsca, w jakim dzisiaj znajduje się „Xiegarnia.pl”, muszę wrócić do początków. „Xiegarnia.pl” jest obecna w sieci od prawie dwóch i pół roku. Zaczynaliśmy w sierpniu 2012 roku, tuż przed premierą programu „Xiegarnia” w TVN 24. Przez kolejne miesiące pracowaliśmy nad tym, aby stać się równorzędnym bytem dla wersji telewizyjnej. Mamy stały zespół pracowników i współpracowników, własne treści i przewidywalny rytm publikacji. Tydzień zaczynamy felietonem Filipa Springera, potem jest cotygodniowy wywiad wideo, następnie felietony Michała Rusinka i Michała Komara oraz premiera najnowszego odcinka ‚Xięgarni’ (natychmiast po emisji telewizyjnej). Do tego publikujemy treści, jakie nie zmieściły się w magazynie oraz kilkadziesiąt własnych recenzji i artykułów.

Staramy się być lepsi i stale odpowiadać na Wasze potrzeby i oczekiwania. Na ile nam się to udaje, oceniacie Wy – wpisując adres „Xiegarnia.pl” w przeglądarce, wracając na stronę, dzieląc się naszymi treściami w sieci i, co najważniejsze, korzystając z nich podczas swojej osobistej przygody z literaturą.

Osobą, pod której przewodnictwem „Xiegarnia.pl” działała do tej pory, był wspomniany wyżej Krzysztof Cieślik. To w dużej części jemu zawdzięczamy dzisiejszy zespół współpracowników i dotychczasową linię programową portalu. Z końcem roku 2014 przyszedł jednak czas rozstania, kiedy to drogi Krzysztofa (dziękuję Ci, Krzyśku!) i nasze musiały się rozejść. Wiem, że nie na zawsze.

Piszę „nasze”, bo jako współtwórca telewizyjnej „Xiegarni” i portalu „Xiegarnia.pl” byłem stale obecny przy budowaniu i rozwijaniu portalu. Poznawałem go od pierwszych chwil, zanim się narodził, aż do teraz, kiedy to dane jest mi nim kierować. Wierzę, że uda się kontynuować dzieło Krzysztofa, a jednocześnie poszerzyć grono autorów i różnorodność treści na stronie. Dołożę starań, by wszelkie zmiany były bliskie Waszych oczekiwań.

Nie będzie to możliwe bez grupy ludzi zaangażowanych w tę pracę – stałego i stalowego zespołu – których muszę tu wymienić. Są to Paula Betscher, Paweł Szafrański, Tomek Rutkowski i Asia Rutkowska, cały zespół telewizyjnej „Xiegarni”  i oczywiście wielu, wielu współpracowników, których w pełnym zestawieniu znajdziecie w zakładce „Autorzy”.

Przed nami rok 2015. Życzę Wam i sobie, by był to dobry rok dla dobrych książek. My na pewno będziemy o tych książkach mówić.

Maciek Starczewski

redaktor naczelny „Xiegarnia.pl”

Książki, o których pisał autor

Czytelnicy, tego artykułu oglądali także