Karta książki

27, czyli śmierć  tworzy artystę

27, czyli śmierć tworzy artystę

tytuł oryginalny:
27, eli kuolema tekee taiteilijan
przekład:
Iwona Kiuru
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-724-3
data premiery:
2010
data wydania:
2012/07/18
numer wydania:
1
liczba stron:
368
kraj autora:
Słowacja
język oryginalu:
fiński
kategoria:
literatura piękna

Dla Angie dwudzieste siódme urodziny stanowią trudną cezurę. W końcu na kłopotliwie powracające pytanie o cel w życiu znajduje równie kłopotliwą odpowiedź – musi osiągnąć sławę i umrzeć młodo, jak Kurt Cobain! Chaotycznie podejmowane decyzje i chęć ucieczki od własnego życia prowadzą dziewczynę na fińską wieś, gdzie osiedla się obok rodziny, która opuściła miasto, żeby wychować trójkę dzieci w bliskości z naturą. Dotarłszy tam, Angie bierze się do pisania. Oprócz głównej bohaterki i żyjącej ekologicznie rodziny usłyszymy Pana Prosiaczka, tajemniczą Kasandrę i samochód, który rejestruje wszystkie dialogi. Wielość perspektyw składa się na gatunkowy kolaż – trochę tu komedii i farsy, trochę tragedii. Ironia i dystans łagodzą niepokój bohaterów, ich obsesje Salmela obraca w satyrę, a czułość miesza z ciętym dowcipem.
Wyjątkowo dojrzała powieść debiutującej pisarki o aspirującej pisarce.

Salmela to obdarzona żywym poczuciem humoru pisarka, która trafia w samo sedno fińskości.
„Ellit”

Zderzenie chaosu życia rodzinnego z artystowskim temperamentem ambitnej pisarki Angie to wspaniale poprowadzony wątek. Salmela z łatwością sięga po rozmaite środki literackie, pisze lekko i dowcipnie.
booksfromfinland.fi

Alexandra Salmela (ur. 1980) – pisząca po fińsku Słowaczka, autorka licznych opowiadań, wierszy i dramatów. Studiowała dramaturgię w Bratysławie i filologię fińską w Pradze. Mieszka w Finlandii z mężem i dwójką dzieci. 27, czyli śmierć tworzy artystę (2010), to jej debiutancka powieść, uhonorowana nagrodą literacką dziennika „Helsingin Sanomat” oraz nominowana do prestiżowej Finlandia-palkinto. Prawa do przekładu kupili wydawcy z Czech, Danii, Słowacji i Włoch.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora