Karta książki

 Czysta biała rasa. Cesarskie konie, genetyka i wielkie wojny

Czysta biała rasa. Cesarskie konie, genetyka i wielkie wojny

tytuł oryginalny:
Dier, bovendier
przekład:
Jadwiga Jędryas
wydawnictwo:
Czarne
ISBN:
978-83-7536-533-7
data premiery:
2010
data wydania:
2014/01/27
numer wydania:
1
liczba stron:
296
kraj autora:
Holandia
język oryginalu:
niderlandzki
kategoria:
literatura faktu / reportaż

Wszystko zaczęło się pod koniec XVI wieku, kiedy w stadninie habsburskiego dworu postanowiono stworzyć konia, który byłby godzien nosić monarchów. W 1658 roku cesarz Leopold podpisał listę dwudziestu trzech wytycznych, do których musieli się stosować hodowcy lipicanów, najczystszej, najpiękniejszej rasy. Siła i gracja, lojalność i chęć do nauki – te cechy połączyły się w jednym zwierzęciu dzięki długiej selekcji i krzyżowaniu. Lipican stał się koniem cesarzy, królów, wielkich wodzów i przywódców.

W 1867 cesarz Franciszek Józef na grzbiecie lipicana wjeżdżał na wzgórze budzińskie, gdzie przyjął koronę węgierską. Lipican paradował w kompanii honorowej prezydenta Reagana w trakcie ceremonii zaprzysiężenia w roku 1980, z gracją kroczył w orszakach dyktatorów Trzeciego Świata, szachów i parweniuszowskich władców. Hitler uważał te zwierzęta za wyjątkowe – ideał najczystszej rasy. Stadninę lipicanów mieli Nicolae i Elena Ceauşescu. Stały się uosobieniem prestiżu i władzy.

Opowiadając ich historię, Westerman opowiada dzieje wojen, władzy i pychy. Za jednym z rozmówców powtarza: „Kiedy dotykasz lipicana, dotykasz historii”.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora