Karta książki

Dobre maniery w przedwojennej Polsce. Savoir-vivre, zasady, gafy

wydawnictwo:
PWN
ISBN:
978-83-01-16981-7
data premiery:
2012/05/30
data wydania:
2012/05/30
numer wydania:
1
liczba stron:
336
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
historia

Dobre maniery to klucz do sukcesu towarzyskiego, udanych relacji biznesowych i społecznych.

Dwudziestolecie międzywojenne, czyli lata 1918–1939, było w Polsce okresem dynamicznych zmian w różnych dziedzinach życia – gospodarczych, cywilizacyjnych, społecznych. Te okoliczności miały wielki wpływ na obyczaje i unowocześnianie się zasad savoir-vivre’u.

Autorka przygląda się formom towarzyskim obowiązującym w dwudziestoleciu międzywojennym w różnych środowiskach. Zagląda do salonów, dworów ziemiańskich,
a także do mieszczańskich domów i miejsc pracy, analizuje też szczególne grupy zawodowe, jak wojskowi. Zajmuje się kulturą stołu oraz różnymi sytuacjami życiowymi podlegającymi zasadom savoir-vivre’u jak chrzciny, śluby i pogrzeby, spotkania towarzyskie i rodzinne oraz wizyty oficjalne i prywatne…

Tekst ubarwiają cytaty z pamiętników i wspomnień, literatury pięknej, ówczesnej prasy,
a także opisy zachowań towarzyskich preferowane przez autorów poradników i kodeksów zasad. Całości towarzyszą starannie dobrane ilustracje archiwalne.

Atrakcją tej publikacji są anegdoty oraz opisy gaf, wynikających zwykle z nieznajomości zachowań uznawanych za właściwe.

Maria Barbasiewicz – historyk, od zawsze zainteresowana historią sztuki, kulturą materialną, etnografią i socjologią. W przeszłości była związana z Pracowniami Konserwacji Zabytków, Ośrodkiem Dokumentacji Zabytków oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Autorka wielu publikacji poświęconych architekturze i tradycji.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora