Karta książki

Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy

Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy

przekład:
Sławomir Kędzierski
wydawnictwo:
Poznańskie
ISBN:
978-83-66381-49-0
data premiery:
2019
data wydania:
2019/09/04
numer wydania:
1
liczba stron:
430
kraj autora:
Stany Zjednoczone
język oryginalu:
angielski
kategoria:
Literatura Faktu

Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w uniwersyteckiej klinice dziecięcej badał osoby z zaburzeniami umysłowymi. Brał również udział w nazistowskiej akcji mordowania niepełnosprawnych dzieci. Dbał o „higienę rasową” w III Rzeszy.

Reżim nazistowski sortował ludzi według rasy, religii i kondycji fizycznej. Nazistowscy psychiatrzy wybierali dzieci z różnymi zaburzeniami rozwoju, zwłaszcza z autyzmem. Asperger i jego koledzy starali się je „przekształcać” w produktywnych obywateli Rzeszy. Te, które uznali za nieuleczalne, wysyłano do kliniki Spiegelgrund, a następnie zabijano.

„Dzieci Aspergera” to przejmująca książka o tym, co człowiek może zrobić drugiemu – słabszemu. To również opowieść o człowieku wplątanym w morderczą ideologię i historia początków badań nad autyzmem, która zmusza do rozważań nad dziedzictwem hitlerowskiej nauki.

***

Edith Sheffer jest historyczką zajmującą się Niemcami i Europą Wschodnią. Pracuje w Instytucie Studiów Europejskich na University of California w Berkeley.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora