Karta książki

Dzienniki ukraińskie. Wspomnienia z czasów ZSRR

Dzienniki ukraińskie. Wspomnienia z czasów ZSRR

tytuł oryginalny:
Quaderni ucraini. Memorie dai tempi dell'URSS
przekład:
Marzena Sowa
wydawnictwo:
Timof i cisi wspólnicy
ISBN:
978-83-61081-71-5
data premiery:
2010
data wydania:
2012/10/08
numer wydania:
1
liczba stron:
176
kraj autora:
Włochy
język oryginalu:
włoski
kategoria:
komiks

Po wprowadzeniu czytelników w świat jazzu i przestępczości zorganizowanej Igort tym razem zdecydował się podarować nam reportaż komiksowy zawieszony między przeszłością a teraźniejszością – Dzienniki ukraińskie, które stanowią pierwszą część dyptyku poświęconego krajom dawnego Związku Radzieckiego.

Autor spędził niemalże dwa lata na Ukrainie i w Rosji, cierpliwie zbierając słowa świadków, którzy przeżyli przerażającą historię, a którzy dzisiaj są zagubionymi bohaterami niepewnej teraźniejszości.

Igort ożywia wspomnienia Ukraińców i pomaga nam lepiej zrozumieć sytuację nieszczęśliwego kraju, gdzie po okrutnym stalinowskim dziedzictwie przyszła niepokojąca teraźniejszość – nie ma gułagów, ale pojawiły się morderstwa polityczne, rozpowszechnia się korupcja.

Świadectwa pojedynczych osób przybliżają nam dramatyczne czasy Hołodomoru, w wyniku którego zmarły miliony ludzi.

Igortowi udało się połączyć niepowtarzalną kreskę ze słowami, oddając z wyczuciem, humanizmem i szacunkiem opowieści osób, które spotkał na swojej drodze w byłym ZSRR.

Taka książka poprzez opisy codziennych doświadczeń niewidocznych bohaterów historii – zwyczajnych mężczyzn i kobiet – domaga się odpowiedzi na pytanie: 20 lat po upadku muru, co pozostało po tej okrutnej epopei ulepionej z wielkich nadziei i przerażających zbiorowych tragedii?

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora