Karta książki

Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi

Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi

tytuł oryginalny:
The Village Effect. How Face-to-Face Contact Can Make Us Healthier, Happier, and Smarter
przekład:
Magdalena Szymczukiewicz
wydawnictwo:
Charaktery
ISBN:
9788364721113
data premiery:
22/10/2015
data wydania:
2015/10/22
numer wydania:
1
liczba stron:
480
kraj autora:
Kanada
język oryginalu:
angielski
kategoria:
poradniki

„Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi” to najnowsza książka znakomitej kanadyjskiej psycholog rozwojowej Susan Pinker.

Oto zaledwie kilka spośród mnóstwa podanych przez Susan Pinker powodów, dla których bezpośrednie kontakty między ludźmi mają tak wielkie znaczenie:

– najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają rozbudowane sieci kontaktów społecznych;
– uścisk albo poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres, co w efekcie wspomaga organizm w walce z infekcjami;
– wśród kobiet chorych na raka piersi te z dużymi sieciami relacji społecznych mają czterokrotnie większą szansę na dłuższe życie od tych, których sieci są słabe;
– kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresem;
– ci, który regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż “samotnicy”.
To ważna książka, która ukształtuje nasz sposób myślenia na temat coraz bardziej wirtualnego świata, w jakim żyjemy.

Lubisz e-maile, SMS-y i media społecznościowe? Ja też. Jednak, jak dowodzi Susan Pinker w tej wspaniałej książce, komunikacja elektroniczna nigdy nie zaspokoi głęboko w nas zakorzenionej i na wskroś ludzkiej potrzeby bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem. Czerpiąc z najświeższych badań z dziedziny neurobiologii społecznej i uzupełniając wiedzę naukową studiami przypadków oraz trafnymi spostrzeżeniami, Pinker przedstawia twardą argumentację za miękkimi kompetencjami. Koniecznie przeczytaj tę książkę i porozmawiaj o niej – twarzą w twarz! – z przyjacielem.

— Daniel H. Pink,
autor bestsellerów z rankingu The New York Times:
Drive oraz Jak być dobrym sprzedawcą

Intymny, osobisty kontakt z partnerem, rodziną i przyjaciółmi to pradawna i głęboka potrzeba człowieka. Jak żyjące w stadach naczelne – takie jak my – mogą przystosować się do życia w świecie wirtualnym i to w czasie, który z punktu widzenia ewolucji jest jak mgnienie oka? Czy to w ogóle możliwe? Pinker pokazuje, jak to się dzieje, a także – co jeszcze ważniejsze – zdradza, jak ten proces powinien przebiegać i daje cenne recepty oparte na podstawach naukowych. Autorka w kompetentny i wciągający sposób prezentuje kompletne studium naszych interakcji, zarówno tych w trybie online, jak i offline. Nasze współczesne, cyfrowe relacje odmalowuje na antycznym pergaminie ludzkiego umysłu.

— Nicholas Christakis, profesor socjologii i nauk przyrodniczych,
Yale University,
współautor książki W sieci

Mamy biologiczną skłonność do interakcji społecznych. Dążymy do zaspokojenia potrzeby przynależności. W swojej nowej książce Susan Pinker prezentuje rodzaje relacji, które nami sterują, i przytacza badania naukowe dotyczące najważniejszych zagadnień: jak wychować zdrowe dzieci, wieść długie i aktywne życie, osiągać sukcesy zawodowe i być szczęśliwym. Książka jest wciągająca, dobrze napisana i pełna ciepła – prawdziwa perełka!

— Andrew N. Meltzoff,
dyrektor Institute for Learning & Brain Sciences,
University of Washington,
współautor książki Naukowiec w kołysce

 

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora