Karta książki

Egaliterra

Egaliterra

wydawnictwo:
Wytwórnia
ISBN:
9788364011405
data premiery:
2017
data wydania:
2017/09/14
numer wydania:
1
liczba stron:
72
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
dla dzieci

Kolejna, zaangażowana społecznie książka duetu Joanna Olech i Edgar Bąk. Autorzy podejmują aktualny i gorący temat praw kobiet.

Dorastamy zapewniani bezustannie o tym, że równość wszystkich obywateli jest standardem cywilizowanego świata, społecznym spoiwem i gwarantem przyjaznej koegzystencji. Ale kiedy przychodzi wcielać ją w życie – doraźne egoizmy biorą górę, a nieokiełznana potrzeba dominacji depcze tę wspaniałą, oświeceniową ideę. Zaczynają się podziały na równych i równiejszych. I – jakże często – na RÓWNE i RÓWNIEJSZYCH. Wymarzyliśmy sobie Egaliterrę – baśniową planetę równych szans. Odważna i skłaniająca do refleksji książka obrazkowa do wspólnego czytania przez dorosłych i dzieci.

„Ta książka wzięła się z poczucia bezsilności. Bezsilność to marna motywacja – uchodzi za jałowe uczucie. No, chyba że kroczy przed gniewem, a tak było w tym wypadku. Jeśli jesteś „różowym misiem” i przyszło ci żyć w Egalitanii, gdzie wszyscy mają gęby pełne słów o „równości”, a każdy dzień tej domniemanej równości przeczy, to masz dwie drogi: albo przywyknij do permanentnego poczucia frustracji, albo zrób cokolwiek (na przykład: napisz książkę), aby dać odpór symbolicznej przemocy „równiejszych”. Szczęśliwie są na świecie i takie „niebieskie misie” – jak Edgar Bąk – którym nie trzeba tłumaczyć, czym jest prawdziwa równość i jakie jest źródło „różowego” gniewu.

Wszystkim Gniewnym Różowym Misiom i „Edgarom” w Egalitanii dedykuję tę książkę.”

Joanna Olech

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora