Karta książki

Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Lipińskim

Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Lipińskim

wydawnictwo:
Wydawnictwo JanKa
ISBN:
978-83-62247-30-1
data premiery:
2014/02/21
data wydania:
2014/02/21
numer wydania:
1
liczba stron:
260
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
literatura faktu / reportaż

Czytaj fragment 1 - "Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Lipińskim"

„Geniusz i świnie” to reporterska opowieść o Jacku Karpińskim (1927−2010), który w latach 70. minionego wieku zbudował w Polsce komputer szybszy niż pecety dziesięć lat później. Tyle że nic z tego nie wynikło – dla Polski, bo dla konstruktora i owszem – ogromne kłopoty.
Dlaczego geniusz nie odniósł tak oczywistego, wydawałoby się, sukcesu?
Bo żył w komunistycznym kraju? I jego komputer mógł stać się konkurencją dla radzieckiego? A może miał zbyt trudny charakter? Łatwiej by mu pewnie było za granicą, ale tam, choć propozycji nie brakowało, pracować nie chciał. Czy dlatego, że wychowany został na patriotę i nie tylko walczył – był żołnierzem legendarnego batalionu „Zośka” – ale też pragnął pracować dla kraju? I pracował, choć władze usuwały go z kolejnych zakładów jako wroga ludu.
Piotr Lipiński szuka odpowiedzi na te i inne pytania, choćby o współpracę z tajnymi służbami; bada archiwa, rozmawia z ludźmi, którzy Karpińskiego znali, oraz z samym bohaterem swej opowieści. W efekcie książka jest nie tylko portretem intrygującej osobowości i obrazem specyficznego okresu naszych dziejów, ale też pasjonującą opowieścią o cenie twórczości i ryzyka, które wymaga ofiar, ale nadaje życiu smak.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora