Karta książki

Kalahari

Kalahari

wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-715-1
data premiery:
2003
data wydania:
2012/07/18
numer wydania:
2
liczba stron:
368
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
literatura piękna

Kalahari, tytułowe opowiadanie całego tomu, to historia mężczyzny, który jedzie przez południowoafrykański busz w poszukiwaniu syna, ciężko chorego na malarię. Oczywiście to nie tropikalna choroba wysuwa się w opowiadaniu na pierwszy plan, ale obcy, dziki i nieprzyjazny świat. Jest jeszcze druga Afryka – zmodernizowana. Wielkie miasto Johannesburg z wysokimi biurowcami stojącymi tuż obok dzielnic biedy, w którym apartheid nadal pozostał żywy. Ta niezbyt udana kopia bogatej Ameryki – przeszczep sztuczny, ale trwający już wiele dziesięcioleci – jest obecna m.in. w opowiadaniach Stanley i Syndile, Strzały na Hillbrow czy Hotel Carlton. Oba światy istnieją równolegle, ale nie ma między nimi porozumienia. Warto tę rzeczywistość poznać, żeby ją choć trochę zrozumieć. Świetnie napisane opowiadania Albińskiego czyta się jednym tchem.

Tak daleko w głąb Czarnego Lądu nie zapuścił się żaden pisarz polski!

Maciej Urbanowski, „Newsweek“

Z recenzji Soweto – my love:

Albińskiego interesuje południowoafrykańska codzienność, konsekwentnie przybliża nam sprawy Czarnego Lądu, a czyni to w sposób szczególny – bez egzotyki i cudowności, rzeczowo, zachowując niezwykłą uważność i wrażliwość.
Dariusz Nowacki, „Gazeta Wyborcza”

Zjawisko niecodzienne: znakomity polski pisarz nieskażony polska literaturą. (…) Albańskiemu udało się uratować z buzującego kotła polskich kompleksów, sporów i artystycznych mód.
Piotr Kofta, „Wprost”

Hemingway napisał, że rolą pisarza jest sprawić, by czytelnik więcej odczuł, aniżeli zrozumiał. Albańskiemu ta sztuka się udała.
Bartosz Marzec, „Rzeczpospolita”

Wojciech Albiński (ur. 1935 r. w Warszawie) – jako student uczestniczył w 1956 roku w zakładaniu dwutygodnika literackiego „Współczesność”, na którego łamach publikował wiersze i krótkie formy prozatorskie. W 1963 roku wyemigrował z Polski, początkowo mieszkał w Paryżu i Genewie, po czym przeniósł się do Afryki. Przez wiele lat mieszkał w Botswanie i w RPA, gdzie pracował jako geodeta. Prawdziwy debiut pisarza miał miejsce dopiero w 2003 roku, kiedy ukazał się zbiór opowiadań afrykańskich Kalahari, za który Albiński otrzymał Nagrodę im. Józefa Mackiewicza i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. Dotychczas wydał pięć książek, w tym Achtung! Banditen! (W.A.B., 2009), która była nominowana do nagród GDYNIA i ANGELUS, oraz Soweto – my love (W.A.B. 2012). Stałym tematem jego pisarstwa jest Czarny Ląd, historyczne i społeczne przemiany tego kontynentu. W swojej twórczości porusza tematy zderzenia kultur, krwawych konfliktów plemiennych, apartheidu i uprzedzeń rasowych.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora