Karta książki

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi

tytuł oryginalny:
Brief Interviews with Hideous Men
przekład:
Jolanta Kozak
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978—83-280-2098-6
data premiery:
1999
data wydania:
2015/07/01
numer wydania:
1
liczba stron:
384
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
opowiadania

Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi to zbiór błyskotliwych tekstów, które trudno przyporządkować do jednego gatunku. We wszystkich jednak obcujemy z ironicznym humorem, groteskowymi postaciami. To pierwsza na polskim rynku książka Davida Fostera Wallace’a, ikony amerykańskiego postmodernizmu.
Bohaterami przedstawionych tu historii są Amerykanie przełomu XX i XXI wieku – egocentryczni, emocjonalnie płytcy i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Wallace, który sam cierpiał przez 20 lat na depresję, ośmiesza też w swych opowiadaniach współczesną kulturę terapeutyczną, tendencję do ciągłego psychologizowania i doszukiwania się traum z dzieciństwa. Pisarz zaskakuje nie tylko treścią, ale też postmodernistyczną formą – ekscentrycznym sposobem opisu, jednostronnymi dialogami i użyciem przypisów jako środka literackiego. Każda historia wciąga w dziwaczny świat skrzywień – na pierwszy rzut oka absurdalnych i surrealistycznych, a przecież powszechnie występujących.

Wallace’a czyta się z zapartym tchem… Czytelnik czuje się wyzywany i zabawiany, i w pewnym sensie intelektualnie gwałcony, ale wie, że to mu się podoba, że Wallace jest genialny…
– „Ft. Worth Star-Telegram”

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora