Karta książki

Mentaci Diuny

Mentaci Diuny

tytuł oryginalny:
Mentats of Dune
przekład:
Andrzej Jankowski
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-7510-575-9
data premiery:
2014/03/11
data wydania:
2014/06/17
numer wydania:
1
liczba stron:
584
kraj autora:
USA
język oryginalu:
angielski
kategoria:
fantastyka

Trylogia “Wielkie Szkoły Diuny” składa się z następujących tomów:
Zgromadzenie żeńskie z Diuny
Mentaci Diuny
Mistrzowie miecza Diuny
Wygrana wojna z myślącymi maszynami uratowała ludzkość, ale też postawiła ją w trudnej sytuacji – kuleją wszystkie dziedziny, w których dużą rolę odgrywały komputery.
Na niechęci do zaawansowanej technologii zyskuje Szkoła Mentatów, w której ludzie uczą się technik mentalnych dawniej zarezerwowanych dla maszyn. Gilbertus Albans, założyciel szkoły, balansuje jednak na cienkiej linie – przeciwnicy technologii nie przebaczyliby mu przywiązania do robota Erazma, którego pamięć wciąż przechowuje.
Przywódca tych fanatyków, Manford Torondo, zagraża – jak wcześniej maszyny – wszystkim. I wszyscy muszą podjąć wyzwanie, bo inaczej ludzkość na zawsze pogrąży się w mrokach niewiedzy…
“Jeśli jesteś fanem serii o Diunie, albo generalnie science fiction, szczerze polecam ci tę książkę. Nawet ci, którzy kochają powieści Franka Herberta, powinni dać szansę tej trylogii” – Steve Lovelace
Stanęła w drzwiach bogato zdobionego gabinetu Salvadora w wyzywającej pozie, ze wzniesioną głową, piorunując męża spojrzeniem ciemnych, migdałowych oczu.
– Za cóż to poniżyłeś przedstawiciela mojej rodziny? – zapytała. – Nie miałeś żadnego powodu, by aresztować pana Davidę. Nie dano mu nawet szansy obrony!
– Dostał szansę udzielenia odpowiedzi na szczegółowe pytania – odparł Roderick. – Jego rozmowa z Quemadą była krótka, ale owocna.
Oczy Tabriny się rozszerzyły.
– Torturowaliście go? Żądam natychmiastowego widzenia z nim!
Roderick odwrócił wzrok.
– Niestety, wina okazała się zbyt ciężka dla jego serca. Nie zniosło tego ciężaru.
BRIAN HERBERT (ur. 1947) to najstarszy syn Franka Herberta, pisarz znany głównie jako kontynuator “Kronik Diuny”. Z jego powieści polski czytelnik zna “Ród Atrydów”, “Ród Harkonnenów” i “Ród Corrinów” (wraz z Kevinem J. Andersonem). Jest też autorem biografii Franka Herberta “Dreamer of Dune”.
KEVIN J. ANDERSON (ur. 1962) zasłynął powieściami osadzonymi w świecie “Gwiezdnych wojen” i cyklem “Z archiwum X”. Jego “Budowniczowie nieskończoności” (wraz z Dougiem Beasonem) byli w roku 1993 nominowani do nagrody Nebula.
Obaj autorzy kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali m.in. trylogię “Legendy Diuny”, zwieńczenie legendarnych “Kronik Diuny” i uzupełniające je tomy, a także pierwszy tom nowej trylogii, zatytułowany “Zgromadzenie żeńskie z Diuny”.
WOJCIECH SIUDMAK (ur. 1942) – polski malarz. Mieszka i tworzy we Francji. Uważany za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Prace wystawiał m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. Honorowy Obywatel Miasta Wielunia i Ozoir-la-Ferriere. Otrzymał Order Zasługi RP.
Dom Wydawniczy REBIS wydał oryginalny cykl “Kroniki Diuny” Franka Herberta, na który składają się powieści: “Diuna”, “Mesjasz Diuny”, “Dzieci Diuny”, “Bóg Imperator Diuny”, “Heretycy Diuny” i “Kapitularz Diuną”.
Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się powieści Briana Herberta i Kevina J. Andersona “Łowcy Diuny”, “Czerwie Diuny”, “Paul z Diuny” i “Wichry Diuny”, trylogia “Legendy Diuny” (“Dżihad Butleriański”, “Krucjata przeciw maszynom” i “Bitwa pod Corrinem”), trylogia “Preludium do Diuny” (“Ród Atrydów”, “Ród Harkonnenów” i “Ród Corrinów”), a także “Zgromadzenie żeńskie z Diuny” – pierwszy tom trylogii “Wielkie Szkoły Diuny”.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora