Karta książki

Muzeum porzuconych sekretów

Muzeum porzuconych sekretów

tytuł oryginalny:
Музей покинутих секретів
przekład:
Katarzyna Kotyńska
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7747-719-9
data premiery:
2010
data wydania:
2012/09/05
numer wydania:
1
liczba stron:
704
kraj autora:
Ukraina
język oryginalu:
ukraiński
kategoria:
literatura piękna

Silna, niezależna kobieta, niemająca zamiaru jedynie przytakiwać mężczyznom, poddawać się ich woli i rezygnować z prawdziwej miłości. Dwaj równie silni mężczyźni, ale – co ciekawe – empatyczni i gotowi na relacje będące zaprzeczeniem tradycyjnego patriarchatu. Jak potoczą się ich losy? Czy Ukraina ostatniego stulecia skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic? Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni – od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. Kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska, pochodzący ze Lwowa antykwariusz Adrian Watamaniuk oraz żołnierz UPA Adrian Ortynski to postacie, które jako główne (choć niejedyne) poprowadzą nas przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej, mało tego – podzielonej jeszcze na damską i męską, emocjonalną i faktograficzną. Będą przekonywać, że historię można interpretować wielorako i że nikt nie ma monopolu na prawdę.
To książka o miłości, pamięci i tożsamości. Epopeja, jakiej Ukraina jeszcze nie miała.

Na Ukrainie powieść ta stała się bestsellerem. Powody? Wartka akcja, znakomicie skonstruowane postacie, wielka staranność w oddaniu ducha różnych epok. […] Ogromną zaletą jest też język – plastyczny, bogaty i dostosowany do różnych postaci, regionów i czasów. […]
Nie walory literackie jednak powodują, że powieść Zabużko jest najważniejszą książką ukraińską ostatniej dekady. Muzeum… to rozrachunek z ukraińską przeszłością i teraźniejszością, jakiego nie było w ukraińskiej literaturze. Dla autorki nie istnieją tematy tabu ani taryfa ulgowa w opisie rodaków. Jest bezlitośnie konsekwentna w obnażaniu stanu społeczeństwa ukraińskiego i przeraźliwie niskiej jakości elit politycznych i społecznych. 
Mirosław Czech, „Gazeta Wyborcza”

Oksana Zabużko (ur. 1960) – ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Pracuje w Instytucie Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk. Otrzymała stypendium Fundacji Fulbrighta, wykładała w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu tomików poetyckich, zbioru opowiadań Siostro, siostro (2003; W.A.B. 2007), a także esejów Kronika według Fortynbrasa. Ogólnonarodową sławę i sukces zagraniczny przyniosły jej Badania terenowe nad ukraińskim seksem (1996; W.A.B. 2003, wyd. II 2008). Muzeum porzuconych sekretów, najnowsza powieść Zabużko, zdobyła tytuł najlepszej ukraińskiej książki roku 2010.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora