Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera
- tytuł oryginalny:
- Keeper: Living with Nancy. A journey into Alzheimer's
- przekład:
- Zbigniew Zawadzki
- wydawnictwo:
- Czarne
- ISBN:
- 978-83-7536-445-3
- data premiery:
- 2009/05/07
- data wydania:
- 2012/09/12
- numer wydania:
- 1
- liczba stron:
- kraj autora:
- Wielka Brytania
- język oryginalu:
- angielski
- kategoria:
- biografie literatura faktu / reportaż
Kiedy Andrea Gillies wraz z mężem, trójką dzieci i teściami przeprowadzała się do dużego wiktoriańskiego domu położonego w odległym zakątku północnej Szkocji, nie miała pojęcia, jak niezwykłe czeka ich doświadczenie. Opiekując się chorą na alzheimera teściową, Gillies towarzyszyła jej w szczególnej podróży – w przejściu z realnego świata do alternatywnej rzeczywistości demencji.
Opiekunka to nie tylko opowieść o życiu w cieniu alzheimera, to także sprawozdanie z fascynującego śledztwa, które odsłania mechanizmy rozwoju choroby. To książka, która stawia przed nami najbardziej fundamentalne pytania: Kim jesteśmy? Czy nadal będziemy sobą, jeśli zostaniemy pozbawieni wspomnień? Czym jest ludzka dusza?
“Ta książka to pamiętnik z kilku lat opieki nad chorą na alzheimera, który daje nam szansę wejścia w świat cierpiącego człowieka i zrozumienia go. To także przejmujący opis prób radzenia sobie z uciążliwymi objawami choroby i emocjami, które pojawiają się w czasie wieloletniej opieki nad bliskim. Dzięki Opiekunce możemy zobaczyć, jak inni radzą sobie w tym nowym, zmienionym przez chorobę świecie”.
Alicja Sadowska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
“To nie jest dziennik młodej Brytyjki z czasu opieki nad teściową pogrążającą się w otchłani choroby Alzheimera. A przynajmniej nie tylko. To też książka o poszukiwaniu człowieczeństwa – w płatach czołowych mózgu, w hipokampie, bo przecież nie w sercu, choć – jak zauważa autorka – to ten mięsień zwykło się uważać za mieszkanie duszy. Wszystko w porządnej, niemal popularnonaukowej obudowie. To także książka o poszukiwaniu człowieczeństwa w sobie.
Kiedy tytułowa opiekunka Andrea namawia chorą Nancy do zdjęcia trzech swetrów w upał albo myje ją z ekskrementów, to ważne jest, jak się z tym czuje Nancy, ale ważniejsze, jak się z tym czuje Andrea. Autorka opisuje to bez litości – dla siebie i dla czytelnika.
To kawał szczerej literatury o problemach, które na początku XXI wieku dotykają miliony ludzi. Naprawdę współczesna literatura”.
Wojciech Staszewski, autor książki Ojciec.prl
“Wspaniała książka – szczera, niepokojąca, pełna czułości, czasem złości, często zabawna. Autorka zabiera nas w świat demencji, dociekając, co to znaczy być człowiekiem”.
Deborah Maggach
“Opiekunka to inteligentnie napisana książka, która wymyka się klasyfikacjom. Gillies z ujmującą szczerością opisuje zarówno codzienne sytuacje, jak i momenty, kiedy fale gwałtownych emocji, złości i poczucia winy rozbijają pozory, że dajemy sobie radę”.
“The Times Literary Supplement”
“Relacja Andrei Gillies z życia z osobą chorą na alzheimera to idealne połączenie żywej narracji z taką dawką wiedzy, którą czytelnik się nie udławi. To fantastyczna książka – bardzo realistyczna, ale doprawiona czarnym humorem”.
Jo Brand
Andrea Gillies urodziła się w Yorku, studiowała na Uniwersytecie St. Andrews. Jest pisarką i publicystką. W ciągu ostatnich lat poświęciła się wychowaniu trójki dzieci oraz opiece nad teściową cierpiącą na chorobę Alzheimera. Ten okres swojego życia opisała w książce Opiekunka. Życie z Nancy. Podróż w świat alzheimera, za którą otrzymała Wellcome Trust Book Prize (2009) oraz Orwell Book Prize (2010), a także była nominowana do BMA Popular Medicine Booke Prize (2010). Andrea Gillies jest również autorką powieści The White Lie.