Karta książki

Orkan na Jamajce

Orkan na Jamajce

tytuł oryginalny:
A High Wind in Jamaica
przekład:
Maciej Świerkocki
wydawnictwo:
W.A.B.
ISBN:
978-83-7414-915-0
data premiery:
1929
data wydania:
2012/07/04
numer wydania:
4
liczba stron:
256
kraj autora:
Wielka Brytania
język oryginalu:
angielski
kategoria:
literatura piękna

przedmowa: Władysław Kopaliński

Koniec XIX wieku. Dzieci państwa Bas-Thorntonów zostają wysłane w podróż z Jamajki do Anglii. Statek, na którym płyną, pada łupem piratów. Wbrew utartym schematom piraci okazują się dobroduszni i bezradni. To dzieci stanowią siłę niszczącą. Z ich perspektywy porządek ustalony przez dorosłych i wyznawana przez nich hierarchia wartości nie mają żadnego znaczenia. Dla Emilki
Bas-Thornton trzęsienie ziemi to niezwykła atrakcja; huragan, który unicestwił dorobek życia rodziców, nie może równać się z taką tragedią jak śmierć kota, a ostateczną wyrocznią we wszystkich poważnych sprawach jest Biała Myszka o Giętkim Ogonku. Życie na morzu to przygoda – bez względu na to, kto jest kapitanem. Dzieci są w swoim żywiole. Żywioł jednak łatwo może wymknąć się spod kontroli…

Orkan na Jamajce to Alicja w Krainie Czarów, jaką mogłoby stworzyć bezlitosne pióro Jonatana Swifta. […] to nie tylko opowieść o dzieciach pozbawionych skrzydełek wrodzonego anielstwa, ale też satyra na wartości i porządki świata dorosłych, za które wszyscy musimy ponosić odpowiedzialność.
Władysław Kopaliński

Parzący usta wywar poezji i wściekłej, pierwotnej wyobraźni.
Rebecca West

Niesamowita, magiczna książka. Szkoda, że obecnie tak rzadko czytana…Orkan na Jamajce to po części baśń, po części przerażająca przypowieść.
Joyce Carol Oates

Ta olśniewająca, wspaniale napisana, niezwykle zabawna i pozornie niefrasobliwa idylla szybko zamienia się w mocne, niepokojące rozważania nad znaczeniem lojalności i zdrady, niewinności i zepsucia, prawdy i kłamstwa.
„Elle”

Orkan na Jamajce Richarda Hughesa przypomina te książki, które w dzieciństwie czytało się pod kołdrą z latarką, tylko że jest bardziej zachwycający i makabryczny.
National Public Radio

Richard Hughes (1900–1976) – angielski pisarz, poeta, dramaturg, scenarzysta i dziennikarz. Po studiach w Oksfordzie wiele podróżował m.in. po Bałkanach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wydał cztery powieści, z których dwie – Orkan na Jamajce (1929) i Huragan. Opowieść morska (1938) – zostały przełożone na polski. Jest także autorem dwóch zbiorów opowiadań dla dzieci, utrzymanych w poetyce nonsensu.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora