Karta książki

Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii

Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii

tytuł oryginalny:
Estação Carandiru
przekład:
Michał Lipszyc
wydawnictwo:
Czarne
ISBN:
9788375368321
data premiery:
1999
data wydania:
2014/10/13
numer wydania:
1
liczba stron:
262
kraj autora:
Brazylia
język oryginalu:
portugalski
kategoria:
literatura faktu / reportaż

Carandiru – miejsce, które okryło się złą sławą. Największe więzienie w Brazylii, uznawane za jedno z najsurowszych na świecie. Drauzio Varella poznał Carandiru, gdy przez ponad dekadę z poświęceniem pomagał powstrzymać rozprzestrzeniającą się w więzieniu epidemię AIDS. Jego pacjenci, często uzależnieni od narkotyków i bez wahania zdolni zabić nawet najlepszego przyjaciela, odsłaniali przed nim tajemnice bloków więziennych i reguły przetrwania w tym „samorządnym”, prowadzonym przez wspólnotę starych więźniów mikrokosmosie.

Varella pokazuje nocne i dzienne życie więzienia, niecierpliwie wyczekiwane weekendy, gdy na ten strzeżony teren mogą wejść kobiety, opisuje rzeczy powszednie i odświętne, z których najważniejszą jest „wściekła mańka”, czyli samodzielnie pędzony bimber.
Ta wstrząsająca książka natychmiast stała się bestsellerem, w 2003 roku została przeniesiona na ekran przez Héctora Babenca, a samo Carandiru stało się modelem dla więzienia przedstawionego w trzecim sezonie popularnego amerykańskiego serialu Skazany na śmierć.

Prêmio Jabuti w kategorii non-fiction 2000.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora