Karta książki

Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala

Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala

wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN:
978-83-7969-014-5
data premiery:
20/11/2014
data wydania:
2014/11/20
numer wydania:
1
liczba stron:
300
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
film sztuka

Tą książką Maciej Robert dowodzi, jak pojemnym tematem są filmowe adaptacje prozy Bohumila Hrabala. Xiegarnia.pl jest patronem książki.

Mówi się, że u Hrabala „nie istnieją peryferie życia”. Okazuje się, że z tych Hrabalowskich peryferii bardzo wiele widać. W centrum są analizy filmowych adaptacji czternastu utworów Hrabala – od „Perełek na dnie” po „Obsługiwałem angielskiego króla”. Koncentryczny układ książki sprawia, że staje się ona swego rodzaju przewodnikiem po XX-wiecznej historii, po czeskiej literaturze oraz biografii autora „Wesel w domu”. Widać, jak w „obłąkańczym słowotoku” Hrabala, w jego ”prozie, która nie przestaje być poezją” , w nagłym przechodzeniu od „zmyślenia” do „prawdy” (Dichtung und Wahrheit) załamują się XX-wieczne ideologie i stereotypy.

Książka Macieja Roberta ma też drugiego, skromnego bohatera. Jest nim Jirzi Menzel, który adaptował Hrabala w każdych warunkach – w czasach Praskiej Wiosny i później, w okresie tzw. normalizacji, także dziś. Te filmy wydobywają pewną cechę czeskiego charakteru, która Polakowi z daleka imponuje: lekceważącą postawę wobec historii, wzięcie w obronę małego człowieka, który biegnie za swoim marzeniem, nie rozumiejąc dziejowych zakrętów. Antybohater Hrabala dostaje rozgrzeszenie – jak Jan Dziecię w finale „Obsługiwałem angielskiego króla”. Jest w tym idea niby przyziemna, a w gruncie rzeczy mistyczna: nawet nieszczęście bywa szczęściem. ”Trzeba kochać wszystko to, co niemiłe”.

 

Tadeusz Sobolewski

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora