Karta książki

Pokój z widokiem. Lato 1939

Pokój z widokiem. Lato 1939

wydawnictwo:
W.A.B. / GW Foksal
ISBN:
9788328066991
data premiery:
2019
data wydania:
2019/06/15
numer wydania:
1
liczba stron:
320
kraj autora:
Polska
język oryginalu:
polski
kategoria:
literatura współczesna

Lato 1939. Wakacje niewiele różniące się od tych dzisiejszych. Część Polaków wyjechała na letniska, inni czekają na urlop, a na wsiach całe rodziny przygotowują się do żniw. Jednak za chwilę historia Polski ma zmienić się bezpowrotnie.

Autor opisuje w książce ostatnie przedwojenne lato. Ukazuje dramaty ówczesnego okresu. Beztroskość przeplatającą się z narastającym napięciem politycznym. Czekanie na to co nieuniknione, ale i złudna nadzieja, że może nie nadejdzie, odwróci się, zostawi.
Przedstawia podróże artystów, literatów, dziennikarzy. Coraz bardziej nowoczesne kurorty, licznie odwiedzane przez inteligencję. Ukazuje Polskę w przebudowie. Nadrabiającą zaniedbania powstałe wskutek wielu lat zaborów.
Na wsi o wakacjach się nie marzyło. Krucho z marzeniami było także w województwach wschodnich, dziś określanych mianem Kresów.

Chcąc przybliżyć czytelnikom lato 1939 roku, Marcin Wilk zajrzał do Zakopanego, Gdyni. Odwiedził Zaleszczynki, ale przede wszystkim zboczył z popularnych tras turystycznych. Przemierzając tereny Polski przedwrześniowej, postanowił dotrzeć do żyjących świadków epoki i wysłuchać ich opowieści o ostatnich tygodniach życia w pokoju.

Obrazy pamięci wzbogacone wycinkami z prasy i dokumentami ostatnich lat II Rzeczpospolitej utworzyły kalejdoskop codzienności na moment przed apokalipsą.

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora