Karta książki

Rozważania o wieku XX

Rozważania o wieku XX

tytuł oryginalny:
THINKING THE TWENTIETH CENTURY
przekład:
Paweł Marczewski
wydawnictwo:
Rebis
ISBN:
978-83-7510-713-5
data premiery:
2013
data wydania:
2013/05/07
numer wydania:
1
liczba stron:
448
kraj autora:
Stany Zjednoczone
język oryginalu:
angielski
kategoria:
historia

„Brawurowa jazda po prądach ideologicznych i mieliznach myśli dwudziestego wieku” – „Los Angeles Times”

Rozważania o wieku XX to ostatnia książka wybitnego historyka Tony’ego Judta – zapis jego kilkumiesięcznych rozmów z Timothym Snyderem, znawcą dziejów Europy Środkowo-Wschodniej – którą można nazwać jego testamentem intelektualnym.

Minione stulecie ożywa w niej jako wiek idei, okres, w którym myśli nielicznych decydowały o życiu milionów. Wychodząc od wspomnień osobistych, Judt ukazuje blaski i mroki XX wieku przez pryzmat ideologów i myślicieli, którzy ukształtowali ten okres, w tym swoich bohaterów: Koestlera, Kołakowskiego, Keynesa, Primo Leviego, Léona Bluma i Miłosza. Dzieli się przemyśleniami na temat historii i kultury, mówi o wpływie wojen światowych i Wielkiego Kryzysu na politykę i filozofię, rywalizacji oraz wzajemnej fascynacji komunizmu i faszyzmu, a także walce o rolę państwa w życiu człowieka – najważniejszym według niego konflikcie XX wieku. To książka o przeszłości, ale i o tym, jaką wybierzemy przyszłość.

Brawurowa jazda po prądach ideologicznych i mieliznach myśli dwudziestego wieku.– „Los Angeles Times”

W tej wspaniałej książce dwóch odkrywców wyrusza w podróż, z której powróci tylko jeden. Nieznanym lądem jest często przerażający kontynent nazywany XX wiekiem. Droga wiedzie przez ich umysły i wspomnienia– Neal Ascherson, „The Guardian”

Dziś na szczęście nie żyjemy w świecie, w którym idee można było przekładać na monstrualne programy transformacji społeczeństw, a bycie intelektualistą często oznaczało współudział w ogromnych zbrodniach.– Francis Fukuyama, z recenzji „Rozważań o wieku XX”, „The New York Times”

Gdzie kupić?

Pozostałe książki tego autora